Meziroční inflace v červnu se snížila na dvě procenta. Pomohl tomu nižší růst cen paliv do automobilů, potravin, nealkoholických nápojů, ale také zemního plynu a tuhých paliv. Rostou naopak ceny služeb a náklady zejména na nájemní bydlení.
Meziroční inflace za měsíc červen klesla na dvě procenta, vyplývá ze zveřejněné zprávy Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ovlivnil to mimo jiné i pokles cen potravin. „V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ceny meziročně klesly, a to zhruba o 4 %,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
„Klesly především ceny mouky o 20,9 %, drůbežího masa o 12,1 %, polotučného trvanlivého mléka o 14,7 %, vajec o 20,4 % a ceny cukru také o 20,4 %,“ upozornili statistici.
Růst cen naopak oproti loňsku zaznamenaly nájemné a ceny energií a služeb. „V oblasti bydlení zdražilo o sedm procent nájemné, o 10,9 procenta vodné a o 13,4 procenta stočné. Cena elektřiny stoupla o 10,6 procenta a tepla a teplé vody o 4,7 procenta,“ popsal ČSÚ.
„Meziročně více se platilo také za stravovací služby, a to o 7,4 procenta, a za ubytovací služby, o 8,1 procenta. Zdražily rovněž lihoviny, pivo a tabákové výrobky. Víno bylo meziročně o necelá tři procenta levnější,“ stojí rovněž ve zprávě o inflaci.
Pokles cen oproti květnu
Oproti minulému měsíci pak spotřebitelské ceny klesly o 0,3 %. „Tento vývoj byl ovlivněn zejména nižšími cenami v oddíle doprava a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje,“ vysvětluje ČSÚ. Zpomalil totiž růst cen paliv, a některé druhy dovolených tak zlevnily.
„V oddíle doprava zmírnil růst cen pohonných hmot a olejů z 10,8 % v květnu na 6,1 % v červnu. V oddíle rekreace a kultura přešly ceny dovolených s komplexními službami z květnového růstu o 8,4 % v pokles o 0,1 % v červnu v důsledku nástupu cen pobytů v sezónních destinacích,“ uvádějí statistiky.