
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Meziroční inflace v lednu zrychlila na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Naposledy se Česká republika s takovou inflací potýkala v červenci 1998. Vývoj ovlivnily zejména vyšší náklady na bydlení.
„Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému lednu o téměř 10 procent. Je to nejvíce od července 1998, kdy meziroční růst cen dosáhl hodnoty 10,4 procenta. Největší vliv na výši lednového meziročního indexu měly ceny bydlení, pohonných hmot a potravin,“ vysvětlila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply v letošním prvním měsíci podle statistického srovnání nejvíce od ledna 1993, a to o 4,4 procenta. I v tomto případě se na nárůstu cen podepsalo zvýšení nákladů na bydlení, kde elektřina proti prosinci zdražila o téměř 39 procent a zemní plyn o 31 procent. Částečně to bylo ovlivněno návratem DPH u cen elektřiny a zemního plynu, uvedli statistici. Vedle toho byly meziměsíčně vyšší i ceny potravin, alkoholu a dovolených.
Proti loňskému lednu v bydlení zdražila elektřina o 18,8 procenta a zemní plyn o 21,5 procenta. O více než deset procent stouply i ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytů, ceny tepla a teplé vody a tuhých paliv. Nájemné bylo meziročně dražší o 4,3 procenta, vodné o 5,3 procenta a stočné o 6,4 procenta. Další v pořadí vlivu na meziroční inflaci byla doprava, kde o 11 procent zdražila auta a o 28 procent pohonné hmoty a oleje.
Mezi potravinami, které rovněž výrazně ovlivnily lednový meziroční index inflace, stouply o 9,4 procenta ceny pekárenských výrobků a obilovin, o 7,2 procenta ceny mléčných výrobků a o téměř 26 procent ceny olejů a tuků. O necelá dvě procenta zdražilo i ovoce, zatímco o měsíc dříve jeho cena meziročně klesla. Například polotučné trvanlivé mléko a brambory byly v lednu proti stejnému měsíci předchozího roku dražší o 16 procent a cukr o 21 procent. O 17,4 procenta stouply proti loňskému lednu i ceny oblečení.
Inflace překročí desetiprocentní hranici
Podle ekonoma Lukáše Kovandy přesáhne inflace za tento měsíc desetiprocentní hranici. „Za únor zřejmě vykáže dvoucifernou hodnotu, přičemž od března bude pozvolna zmírňovat,“ řekl deníku FORUM 24.
„Za klíčové důvody lednového vzestupu označil změny ceníků, ke kterým se podnikatelé, firmy a další instituce uchýlili s počátkem nového roku. Zároveň ke konci loňska skončilo osvobození energií od DPH, které v listopadu a prosinci snižovalo meziroční míru inflace o jeden procentní bod,“ vysvětlil Kovanda.
„K nebývalému zrychlení inflace přispěl v lednu také výrazný meziroční nárůst cen pohonných hmot, daný nárůstem světových cen ropy, nebo zdražování bydlení, v němž se odráží loňský vzestup cen stavebních materiálů a překvapivě silný růst cen nemovitostí, k němuž během pandemie v rozporu s většinou očekávání došlo,“ dodal ekonom.