Bývalý zaměstnanec CIA a externí spolupracovník americké Národní bezpečnostní agentury (NSA) Edward Snowden, kterému byl udělen azyl v Rusku, se chystá požádat o prodloužení povolení k pobytu.
Povolení k pobytu v Rusku Snowdenovi vyprší v dubnu, informoval jeho právník Anatolij Kučerena 7. února ruská média.
Snowden žije v Rusku od roku 2013 poté, co odhalil podrobnosti tajných programů sledování zpravodajskými agenturami USA.
„Na Edwardovu žádost připravuji dokumenty pro migrační službu ruského ministerstva vnitra, aby bylo prodlouženo jeho povolení k pobytu,“ sdělil právník. Kučerena prý pracuje pro Snowdena příležitostně a bez nároku na honorář.
Snowden byl podle amerického zákona o špionáži obviněn z úniku 1,5 milionu tajných dokumentů NSA o vládním dohledu. To pak vyvolalo veřejnou debatu o legálnosti některých programů této agentury, obavy o ochranu soukromí a o slídění Spojených států u jejich sousedů.
Pokud bude Snowden usvědčen, bude mu hrozit trest až 30 let vězení. V září Snowden vyzval francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby mohl získat azyl ve Francii. Prezident se k tomu nijak nevyjádřil. Snowden žádal o azyl ve Francii neúspěšně už v roce 2013 a zkoušel to i v několika dalších zemích.
Podle jeho právníka je se Snowdenem jinak všechno v pořádku, pracuje a jeho manželka je s ním. Na otázku, zda Snowden hodlá požádat o ruské občanství, Kučerena odpověděl, že tuto záležitost s ním zatím neprobíral.
Edward Snowden v roce 2019 přiznal, že ho ruská zpravodajská služba nutila po jeho příchodu do země ke spolupráci, ale tvrdí, že jí žádné informace nedal.
Kučerena zřejmě ze své práce se Snowdenem vytěžil i inspiraci pro literární práci. Napsal román Čas chobotnice, který je příběhem fiktivního amerického whistleblowera jménem Joshua Kold. Toho pronásleduje jeho vláda a on čeká na rozhodnutí o udělení ruského azylu a tráví tři týdny v tranzitu na moskevském letišti. V červnu 2014 získal práva na zfilmování románu americký režisér Oliver Stone, který tvrdil, že „Anatolij napsal ruský román ve stylu příběhu o ‚velkém inkvizitorovi'“. Vedle sebe je tam duše fiktivního informátora vůči a orwellovská tyranská moc, „která dosáhla globálních rozměrů“.
Snowden je považován svými stoupenci za bojovníka za otevřenost při informování o praktikách vlády, odpůrci za nebezpečného člověka, který ohrozil národní bezpečnost a americké zájmy a také životy amerických občanů.