Německá prokuratura začala vyšetřovat únik informací německé rozvědky o zločinech ruské armády proti civilistům v Buči kvůli možné vlastizradě. Němci totiž zveřejněním odposlechů přišli o přísun důležitých informací o ruské armádě. Informoval o tom deník Bild.
Zdá se, že německá vláda ani Spolková zpravodajská služba BND nechtěly, aby se informace o masakrech a masových vraždách, kterých se Rusové dopustili na ukrajinských civilistech v Buči, dostaly na veřejnost. Důvodem je to, že zveřejnění některých odposlechů vedlo k tomu, že Rusové vypnuli rádiové kanály, které BND sledovala. Tím došlo k zablokování přísunu dalších vojensky důležitých informací.
Někteří členové Spolkového sněmu však informace předali médiím, a státní zastupitelství tak prošetřuje, zda se tito politici nedopustili vlastizrady.
„Existují důvody, kvůli kterým se vedení Spolkového sněmu obrátilo na státní zastupitelství. Prověřujeme je,“ uvedlo vedení sněmu. Již dříve umožnila předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová vyšetřování některých politiků. Čtyřikrát se vyšetřování týkalo výboru na obranu a třikrát šlo o jiné parlamentní výbory.
Nyní je předmětem zkoumání, kdo vynesl tajné informace o masakrech ze zasedání Bundestagu na počátku dubna. Schůze se tenkrát účastnilo přes šest desítek politiků i státních úředníků.
Prvním, kdo o možné vlastizradě informoval, byla vedoucí výboru Marie-Agness Strucková-Zimmermannová, která již v dubnu řekla: „Noví i staří poslanci musí pochopit, že vyzrazení tajemství není banální zločin a že tresty spojené s vyzrazením tajemství nejsou jen papírovými tygry, ale mohou vést ke skutečně závažným důsledkům.“
Po zmiňované schůzi informovala německá média, že BND Spolkovému sněmu předložila údaje o odposleších rozhovorů ruské armády, ve kterých se hovořilo o zabíjení civilistů v Buči. Záznamy BND ukázaly, že nešlo o náhodné akce ani o akce jednotlivých vojáků, které se vymkly kontrole, ale že vojáci o zvěrstvech mluví, jako by to bylo naprosto běžné. Mluvčí BND v Bundestagu řekl, že zabíjení civilistů se stalo součástí rutinních akcí ruské armády, možná i explicitní součástí okupační strategie, aby se mezi civilisty šířil strach a teror a tím se eliminoval odpor proti okupantům.