Skupina členů ODS, která před časem přišla s iniciativou Česko.plus nyní rozjíždí letní kampaň s názvem #bezkecu. V situaci, kdy předvolební kampaň koalice SPOLU není příliš výrazná a viditelná, stojí taková aktivita rozhodně za pozornost. Jedno se totiž této iniciativě nedá upřít: její výstupy mají schopnost zaujmout a na rozdíl od toho, s čím přicházejí zástupci uvedené koalice, mají tu správnou míru provokativnosti, která rozpoutává diskusi.
Cílem kampaně #bezkecu má být ukázat, že ne stát, ale jednotlivci, rodiny a soukromý sektor jsou motorem pokroku a prosperity. Zástupci iniciativy chtějí nabídnout vizi státu, který není zaopatřovacím ústavem, nýbrž vytváří příležitosti tak, aby si lidé sami zvolili svoji cestu. Důležitější než tento záměr je však jistý tah, zápal a energie, které iniciativa projevuje, a pokud se jí podaří si je udržet, může být ohledně předvolebního působení koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 nemalou vzpruhou.
„Určitě jste to slyšeli mockrát: ,Politika jsou jenom kecy.‘ Slyšíme to dnes a denně od našich přátel, od rodiny i od kolegů v práci. Po osmi letech vlád sociální ANOkracie se z politiky vytratil obsah a zůstaly jen kecy a prázdné sliby o rychlodráhách, digitalizaci nebo o stadionech pro Sáblíkovou i brněnskou Kometu,“ uvádějí členové iniciativy na své facebookové stránce.
A vysvětlují, o co jim jde: „My chceme vrátit politice obsah. Chceme rozproudit diskusi, zaujmout lidi bez ohledu na věk, místo bydliště a sociální bublinu. Chceme zjednodušit podmínky pro podnikání, zeštíhlit státní správu a investovat do infrastruktury a vzdělávání střihu 21. století. Přesně tak, jak to říkáme našimi dvanácti body, ale ještě více jednoduše, jasně a bez keců,“ naráží iniciativa Česko.plus na body, které zveřejnila už před několika měsíci a které dále piluje a rozpracovává.
To, že je politika plná prázdných keců a že se z ní vytratil obsah, je samozřejmě velký problém, který iniciativa správně pojmenovává. Otázka je, jak s tím bojovat. Můžeme říct, že PR knížka Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím, kterou rozdával před minulými sněmovními volbami, byla na první pohled plná obsahu, posléze se však ukázalo, že jsou to právě jenom kecy a nic jiného.
Naučit děti programovat
Jediné, co se tak dá v této fázi dělat, je vést věcnou a pokud možno fundovanou debatu a věnovat se konkrétním tématům, a nikoliv jen dojmům a laciným slibům, a následně si počkat, jaká bude realita, jestli skutek utek‘, nebo naopak. Mladí občanští demokraté z iniciativy Česko.plus to vědí, a proto se soustředí na rozpoutání diskuse a na to, aby zaujali. Je to vidět už z programových bodů, se kterými přišli a které tento potenciál bezesporu mají.
Mezi tucet témat, které iniciativa předložila, patří například snížení nákladů na státní správu o polovinu, dokončení privatizace, otevření základny NATO v České republice, závazek nedat ani korunu z veřejných peněz do dabingu nebo naučit děti programovat a angličtinu učit už od první třídy. Z dalších bodů je to pak třeba investovat jeden bilion korun do infrastruktury, zrychlit výstavbu či připravit Česko na blockchain.
U každého bodu iniciativa začíná tím, že si k sobě zvolí experty z daného oboru. U bodu „naučíme děti programovat“ je to tvůrce českých her Mafie a Kingdom Come: Deliverence Daniel Vávra, který je rovněž aktivní v Asociaci českých herních vývojářů.
„Současná krize prohloubila a akcelerovala globální trendy. IT gramotnost přestala být komparativní výhodou a stala se naprosto samozřejmým předpokladem jakékoli kvalifikované práce. Naučíme děti programovat neznamená, že se každý žák základní školy musí stát mistrem v C++, to určitě reálné ani smysluplné není,“ uvádějí členové iniciativy na své facebookové stránce.
A pokračují: „Proč by si žáci základní školy nemohli osvojit základy tvorby algoritmů, klidně hravou formou? Na střední škole pak bude prostor na úvod do práce s velkými daty, jednoduchá aplikace v Pythonu je určitě v silách každého maturanta. Excel také není jen jednoduchý tabulkový editor, ale mocný nástroj třeba pro řízení projektů nebo rozpočtů. Taková znalost se bude hodit nejen těm, co půjdou na informatiku nebo techniku, s velkými daty se pracuje skoro všude – od přírodních věd, kde se zpracovávají výsledky statisíců automatizovaných experimentů, třeba při vývoji léčiv, až po archeologii, kde se analyzují třeba výsledky leteckého snímkování potenciálních archeologických lokalit. Pojďme dát dětem něco, co se neztratí.“
Rozpoutání programové debaty
I tak může vypadat zajímavý příspěvek do programové debaty, který dokáže rozpoutat diskusi či polemiku. Obojí je cenné. Za vyzdvihnutí stojí to, že jednotlivé body jsou provázané. Některé jsou celkem logické a od mladých členů ODS nepřekvapí. Jiné jsou velmi nápadité a originální. Další relativně sporné a diskutabilní.
Na výuku programování tak navazují body jako příprava Česka na blockchain („Nastavíme právní prostředí tak, aby se Česko mohlo stát globálním hubem dnešního digitálního světa“) či bod otevřeme data státu („Zpřístupníme anonymizovaná data držená státem veřejnosti. Vytvoříme příležitost pro soukromý sektor k vývoji nových aplikací a produktů, které zlepší nejen dopravu, ale třeba i přístup ke zdravotní péči a vzdělání.“), případně bod „úřad online“ („Zařídíme, aby 90 % úředních podání, jako například daňové přiznání, žádost o vydání řidičáku nebo občanky, mohl každý vyřídit ze svého mobilu.“).
Podobnou provázanost najdeme rovněž u výuky angličtiny od první třídy a odmítnutí podpory dabingu z veřejných peněz. Mezi spornější a diskutabilnější body potom patří dokončení privatizace a snížení nákladů na státní správu o polovinu, ovšem i návrhy jdoucí tímto směrem si před volbami zaslouží důkladně probrat a iniciativa s nimi přichází v podobě, která provokuje, a to je asi nakonec dobře, protože se o tom bude alespoň více mluvit.
Tak se nakonec dá shrnout celá iniciativa Česko.plus. Na to, že jde o aktivitu několika málo lidí, na které se teprve postupně „nabalují“ další a další, má překvapivě velkou odezvu. A to její letní kampaň #bezkecu teprve začíná! Koalice SPOLU by si z ní mohla vzít příklad.