Veteráni, osobnosti veřejného života, veteránské a lidskoprávní organizace vyzývají vládu a zákonodárce: „Zachraňte afghánské tlumočníky – spusťte neprodleně transparentní přesídlovací program.” Iniciativa Zachraňte tlumočníky dnes odeslala otevřený dopis vládě a poslancům a senátorům, ve kterém žádá bezodkladné spuštění transparentního přesídlovacího programu pro tlumočníky a další spolupracovníky vojenské a civilní mise České republiky v Afghánistánu.
Bezpečnostní situace se v Afghánistánu rapidně zhoršuje a spolupracovníci spojeneckých armád jsou v přímém ohrožení života ze strany Talibanu. „Na naši organizaci se obrací se žádostí o pomoc samotní tlumočníci, ale i veteráni, kteří jsou chováním českého státu velmi zklamáni. Je nepřijatelné, abychom nepomohli lidem, kteří měli v rukou životy našich vojáků,“ uvádí Miroslava Pašková, předsedkyně veteránského Spolku Vlčí máky.
Spojenecké armády již relokační programy zahájily, některé státy jako např. Velká Británie již většinu spolupracovníků s rodinami převezla do bezpečí. Česká republika však stále váhá a vláda přesídlovací program dosud neschválila. „Naši místní spolupracovníci věděli, že nasazují svůj život a své rodiny, ale dělali to s vědomím, že jim za jejich službu Česká republika poskytne ochranu. To se zatím nestalo, a pokud se to nestane, tak budeme přímo odpovědní za jejich smrt,“ říká veterán Lumír Němec.
Přesídlovací program již Česká republika v minulosti realizovala a jeho znovuspuštění by nemělo být složité. Po příjezdu do ČR tlumočníci s rodinami získali v České republice azyl a podporu v integraci do společnosti. „Transparentní speciální program je jedinou cestou, jak
se mohou spolupracovníci české mise dostat do České republiky. Česká ambasáda s nimi v tuto chvíli nijak nekomunikuje a v srpnu bude dokonce konzulární oddělení uzavřeno. Žádost o vízum se tlumočníkům nepodařilo podat a bez specifického programu by zřejmě byla stejně zamítnuta,“ doplňuje Magda Faltová, ředitelka Sdružení pro integraci a migraci.
K dopisu se připojili veteráni, vojáci, veteránské, migrantské a lidskoprávní organizace, zástupci církví, osobnosti veřejného života, mimo jiné také generál Petr Pavel, biskup Václav Malý, vrchní rabín Karol Sidon, mluvčí Charty Dana Němcová, režisér Václav Marhoul, herečka Iva Janžurová, režisér Jan Svěrák, producent Ondřej Trojan, herci Jiří Suchý a Ondřej Vetchý, výtvarník Jaroslav Róna, kameraman Vladimír Smutný a mnozí další.
Připojily se také organizace, které podporují veterány či cizince, nebo působí v oblasti lidských práv – Amnesty International ČR, Adra, Nadační fond ozbrojených složek ČR, Nadační fond obětem holocaustu, Meta o.p.s. a další.
K otevřenému dopisu je možné se připojit zde.