Generální inspekce nezjistila žádné protiprávní jednání hlavního vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila a odložila jeho prověřování. Dalo se to sice očekávat, nelze se ale zbavit pochybností, že šetření bylo zahájeno účelově s cílem komisaře zdiskreditovat.
Server Aktuálně přinesl informaci, že detektiv pražské hospodářské kriminálky Pavel Nevtípil nebude obviněn z trestné činnosti. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ukončila jeho prověřování v několik let staré kauze, jelikož v jeho práci neshledala žádné porušení zákona. Zahájila ho loni v době, kdy vyšetřovatelé rozhodovali o podání obžaloby v kauze Čapí hnízdo.
Nejsou důkazy
Tuto skutečnost potvrdila deníku FORUM 24 mluvčí GIBS Ivana Nguyenová. „Šetření bylo odloženo už loni a vůči příslušníkovi ozbrojeného sboru nebyly zahájeny úkony v trestním řízení,“ sdělila. Inspekce tedy nenašla žádné důkazy, že Nevtípil spáchal trestný čin. Nejasnosti kolem této aktivity ovšem přetrvávají.
Existuje řada indicií, že hlavním cílem zahájeného a už jednou v minulosti odloženého šetření v téže kauze bylo znevěrohodnění a zastrašování komisaře Nevtípila, o což se opakovaně pokoušel Andrej Babiš.
Šéf ANO na kriminalisty veřejně útočil od samého počátku, kdy vešlo ve známost vyšetřování dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. „Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘, Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph,“ napsal tehdy na svůj facebookový profil.
Stupňovaný tlak
Útoky na Nevtípila se stupňovaly poté, co policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání. Masivně se do nich zapojily deníky vlastněné Agrofertem, ale i Šlachtův spolupracovník z bývalého ÚOOZ Jiří Komárek. Už předtím šířil nepodložené lži o policejním prezidentovi Tuhém v rámci boje o policejní reformu, takže má pro tuto práci výjimečné předpoklady.
Tehdy se za Nevtípila veřejně postavil šéf pražské policie Miloš Trojánek, který později odešel po čistkách v bezpečnostních sborech v režii první Babišovy vlády. Stejný osud potkal ředitele GIBS Michala Murína, který byl podroben brutální mediální tortuře s výpomocí čelných státních zástupců a opět Babišova tisku a Komárka.
Tlaky na vyšetřovatele Čapího hnízda pokračovaly, když první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek neveřejně vyhrožoval, že Nevtípila „pošle do tepláků“.
Ke zlomu došlo po rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v říjnu 2018. Tento soudní příběh se týkal obchodního sporu dvou klanů společnosti Neograph, kde byl obviněn Vladimír Sitta mladší z jejího tunelování. Případ rovněž vyšetřoval Nevtípil a obžaloba dvakrát uspěla u Městského soudu, který Sittu potrestal podmínkou.
Už jednou odloženo
Odvolací Vrchní soud Sittu zprostil viny. Soudkyně Jonáková ovšem v rozsudku napadala integritu vyšetřovatele Pavla Nevtípila a zpochybňovala jeho nestrannost. Spekulovala o tom, že „plnil vůli osob“ spojených s lobbistou Rittigem, což nebylo nikdy prokázáno.
Zjištění uvedená v rozsudku, včetně citovaných odposlechů, byla známa už v době, kdy Nevtípila v téže věci už jednou prověřovala inspekce na základě Sittova trestního oznámení. Údajně závadové vazby vyšetřovatele se nepotvrdily, přestože na něj pražští vrchní státní zástupci nasadili bez vědomí GIBS odposlechy. Proto byl případ odložen už v roce 2015.
Generální inspekce znovu kauzu otevřela v lednu 2019 už po nástupu nového ředitele Radima Dragouna. O jeho jménu bylo rozhodnuto předem, neboť kolovalo v médiích už měsíc před rozhodnutím loutkové výběrové komise při Úřadu vlády. Nelze si představit, že by po bezskrupulózní likvidaci Murína nastoupil do čela GIBS, přímo podřízené premiérovi, neloajální člověk.
Ptáčkovo udání
Obnovené prošetřování Nevtípila bylo zahájeno na základě udání Trojánkova nástupce v čele pražské policie Jana Ptáčka, což nejlépe signalizuje dramaticky proměněné poměry v policejních složkách. Stalo se tak přesto, že v rozsudku nebyly uvedeny žádné nové skutečnosti. Neexistoval proto žádný zákonný důvod k novému vyšetřování komisaře Nevtípila.
Soudci píšou v rozsudku často své úvahy a hodnocení a je velmi nestandardní, aby se jimi GIBS zabývala. Opětovné odložení této kauzy tak není příliš překvapivé, i když bylo učiněno v naprosté tichosti už před několika měsíci. Zbývá tedy otázka, proč k jejímu otevření vůbec došlo.
Vše nasvědčuje tomu, že Dragoun, který je Babišovi zavázán jmenováním do funkce, to aspoň zkusil. Zároveň tím vyslal signál dalším policistům, jak mohou dopadnout, když se dostanou do nebezpečného terénu.
Poté, kdy GIBS zahájila Nevtípilovo šetření, se objevovaly úvahy, že hlavní vyšetřovatel Čapího hnízda bude vyměněn, což by destruovalo celý policejní tým. Nakonec k tomu nedošlo, Nevtípil se nenechal odradit a na jaře podal návrhy na obžalobu šesti obviněných v čele s Andrejem Babišem.
Jak dopadne Čapí hnízdo?
Tento vývoj, který jistě nebyl v Babišově okruhu očekáván, přispěl k odchodu nejen ministra spravedlnosti Kněžínka, ale i šéfa pražské policie Ptáčka. K dalšímu zlomu došlo po nástupu Marie Benešové, kdy dozorový žalobce Jaroslav Šaroch na poslední chvíli změnil právní názor a nezákonně zastavil stíhání všech obviněných.
Do případu loni v prosinci zasáhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který obnovil trestní stíhání Andreje Babiše a Jany Mayerové, která podepisovala žádosti o dotaci. Jenže zároveň překvapivě zkomplikoval situaci i vyšetřovatelům, když dal paradoxně za pravdu i Šarochovi, že jejich důkazy údajně nestačily na podání obžaloby, a vyžádal si jejich doplnění.
Srozumitelnější by bylo, kdyby Zeman vyslal pokyn podat obžaloby, nebo potvrdil zastavení stíhání. Takto se jen už několikrát posunutý verdikt znovu odkládá, a i vyšetřovatelé evropského úřadu OLAF přitom dospěli k jednoznačnějším závěrům.
Není tedy jisté, že případ skončí u soudu. Nasvědčuje tomu i premiérův klid v této věci, na rozdíl od sporů kolem evropských auditů. Možná i proto už dnes neexistují důvody k dalšímu zpochybňování hlavního vyšetřovatele Čapího hnízda, zvláště když k tomu chybí zákonný podklad.