Ani politicky vyspělému světu se nevyhýbají skandály. Ten, který aktuálně řeší německá politická scéna, je mimořádně odpudivý. Vyšlo totiž najevo, že se někteří níže postavení politici německé koalice Křesťanskodemokratické unie a Křesťansko-sociální unie Bavorska obohacovali při nákupu respirátorů. Pro Česko jde nicméně o inspirativní událost, následovanou ráznými a jasně formulovanými výzvami. Předsedové obou dotčených stran a jejich vlivní kolegové totiž v této souvislosti požadují okamžitou rezignaci podezřelých politiků.
Kolem nákupů ochranných pomůcek zjevně došlo k mnoha, mírně řečeno, nesrovnalostem. V České republice jde o loňské nákupy zjevně předražených nepoužitelných čínských respirátorů při současném ignorování nabídek českých výrobců. Ani po roce za mnohdy vyhozené peníze nenese v Česku nikdo zodpovědnost.
Na západ od Česka je situace jiná. Aktuálně vyšlo najevo, že se politici německé koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Křesťansko-sociální unie Bavorska (CSU) osobně obohacovali při nákupu respirátorů. Nekompromisní odsudek na sebe nenechal dlouho čekat. Předseda CDU Armin Laschet spolu se šéfem CSU Markusem Söderem a dalšími lidmi z vedení stran požadují okamžitou rezignaci dvou politiků.
Vedení zmíněných unijních stran vyzývá Nikolase Löbela (CDU) a Georga Nüßleina (CSU), aby kvůli tomu, že se během koronavirové krize obohacovali, okamžitě odstoupili. „Kdokoli se z titulu veřejné funkce pokusí v této krizi vydělat peníze pro sebe, musí okamžitě opustit parlament,“ prohlásil spolkový předseda CDU Armin Laschet deníku Südkurier. Stejně ostře reagovala i ministryně obrany Annegret Krampová Karrenbauerová. „Rezignace na úřední funkce nestačí. Löbel a Nüßlein musejí zcela odstoupit a neprodleně složit své mandáty v Bundestagu,“ tweetovala. Ostré výzvy podpořil i předseda CSU Markus Söder. „Nelze tolerovat, když si političtí zástupci dělají z krize obchod,“ uvedl. „Není to slučitelné s hodnotami unie. Všichni dotčení by měli bezodkladně vyvodit zásadní důsledky,“ apeloval na podezřelé.
Löbel s Nüßleinem se zřekli další kandidatury, Löbel také oznámil, že okamžitě opouští unijní frakci, svůj mandát ve Spolkovém sněmu si však hodlá do konce srpna ponechat. Jmenovitě Löbela ještě stihla i kritika ministra zdravotnictví Jense Spahna. „Shrábnout provizi, tedy pokoušet se v nouzových situacích vydělávat na zprostředkování, nelze,“ řekl deníku Rheinpfalz. „To, že poslanci v tehdejší nouzové situaci vypomohli s kontakty, bylo a je legitimní,“ vyjasnil.