Takzvaný Institut svobody a demokracie, jehož nejznámějšími tvářemi jsou Jana Bobošíková a Hana Lipovská, spustil v posledních dnech palbu proti Evropské unii. Když se krom jiného podíváme na to, že ve správní radě institutu sedí Pavel Bobošík, podnikatel s těsnými vazbami na Rusko, není potřeba mnoho vysvětlovat.
Český manažer Pavel Bobošík pracuje šestým rokem v Novosibirsku pro společnost Ekran ruského průmyslníka Eduarda Tarana a od roku 2013 je šéfem sklářské divize holdingu RATM. Je velkým propagátorem podnikání v Rusku.
Ve videu, které má na svých stránkách Televize Seznam, si Bobošík v lednu 2019 chválil, jaké možnosti čeští podnikatelé v Rusku mohou mít: „Ruský trh je obrovská příležitost pro naše podnikatele. Je škoda, že ho nevyužívají v té míře, jako ho využívají podnikatelé ze západní Evropy, kteří přes politickou rétoriku nebo přes propagandistickou masáž médií z jedné nebo druhé strany se ruského trhu nebojí. Rusko není víc rizikové než Čína nebo Brazílie nebo Malajsie… Politické vedení v různých regionech je různě zaměřeno pro podnikatelský úspěch subjektů a má různé zájmy v přivlečení zahraničních investic… Rusko obecně podporuje zahraniční investice a některé regiony opravdu pomáhají… V některých regionech dostanete číslo na gubernátora, vicegubernátora, v některých regionech tomu tak není… Základem je pochopení místní kultury a implementování na ni těch nejlepších manažerských metod, které v Rusku všichni i tak velmi dobře znají.“ A tak dále.
Když se podíváme na Rusko o rok a půl později, působí to poněkud komicky. Ekonomicky slabá země, která má (přes dojem, který vzbuzuje její rozloha a jaderné zbraně) výkonnost Itálie. Teď se propadá do ještě hlubší krize kvůli pádu cen ropy a nezvládnuté koronavirové krizi. Do toho zjevně zfalšované referendum o změnách ústavy, politické procesy s odpůrci režimu, pokles důvěry v prezidenta Vladimira Putina, který je už obtížné zastírat i manipulátorům oficiálních statistik.
Jeden se diví, že když v Rusku „velmi dobře znají“ ty „nejlepší manažerské metody“, proč je na tom země tak mizerně. Znáte někoho, kdo by jezdil ruským autem, měl ruský mobil, nosil ruské oblečení? Země zatím úspěšně exportuje především různé „zelené mužíky“ a soukromé bojovníky, kteří rozvracejí jiné státy, a také nesčetně agentů přestrojených za turisty a diplomaty.
Ale dobře, když umí pan Bobošík leštit různé gubernátorské kliky a přizpůsobovat se tamní kultuře, ať to dělá. Když se ale jeho jméno vyskytne ve správní radě Institutu svobody a demokracie, kde sedí ještě jeho manželka Jana Bobošíková a nová radní České televize Hana Lipovská, vrhá to na celý podnik dost zvláštní světlo. Pan Bobošík by rád ze všech sil podnikal v Rusku a nejspíš se mu nelíbí sankce, které na Rusko uvalila Evropská unie po protiprávní anexi Krymu. Nelíbí se mu patrně ani kritické poznámky na bídný stav lidských práv pod vládou V. V. Putina. Jak asi ve správní radě institutu působí? V duchu svobody a demokracie? O čem tak Bobošíkovi doma vedou řeči? O porušování demokracie a svobod pod knutou Kremlu? O zmanipulovaných procesech proti opozici? Vychvalují české aktivisty, kteří na to upozorňují? Velebí politiky, kteří to zmiňují? Nebo stojí blízko Václavu Klausovi, laureátovi Puškinovy ceny udělené Putinem? Miloši Zemanovi, který stejně jako Klaus rád zavítal na Rhodos na setkání pořádané agentem KGB Jakuninem?
Ale to jsou jen taková ošklivá slovíčka. Třeba to příslušníci rozličných wlastenských bratrstev a sesterstev myslí jen dobře a přejí nám nezávislost, že by nám ji Albánie soudruha Envera Hodži mohla závidět.