Andrej Babiš neudržel nervy na uzdě. Při sněmovních interpelacích napadal opoziční poslance, urážel je, lhal a nebyl schopen odpovídat na otázky. Svoje vlastní slova, že parlament je žvanírna, dotáhl ad absurdum až na samé dno. Nikdy nebyla politická kultura tak nízko.
Interpelace na předsedu vlády a ministry jsou běžnou součástí parlamentní demokracie. Premiér Babiš se ani po sedmi letech v politice s parlamentními procedurami nesžil, považuje je za otravné a zbytečné, a tomu odpovídá jeho chování. Nebylo to poprvé, kdy ho rozžhavily dotazy opozičních poslanců doběla a zašel za únosnou mez.
Premiér nesnáší nepříjemné otázky a odráží je s nebývalou papalášskou arogancí. To bylo patrné při posledních interpelacích na půdě poslanecké sněmovny. Babiš na ně v lepším případě neodpovídal a nemířil k podstatě věci. Některé interpelace však zapůsobily jako roznětka. Ukázaly pravou tvář politika nezvyklého z vlastní firmy, že mu někdo odporuje.
Nechte si změřit IQ
Stanislav Blaha (ODS) interpeloval premiéra kvůli otravě řeky Bečvy únikem kyanidů, kde je podle některých indicií v podezření chemička DEZA z koncernu Agrofert. Poslance zajímalo, proč vyšetřování trvá už 53 dní, když v jiných podobných případech byl viník identifikován už po čtyřech dnech.
Rovněž mu přišlo zvláštní, že ministr životního prostředí Richard Brabec už po dvou dnech vyloučil jako viníka havárie společnost DEZA, když z tohoto podniku kyanidy unikají pravidelně, což se dá zjistit z integrovaného registru znečišťování.
Babiš jakékoli spojení chemičky s ekologickou katastrofou, při které zahynulo 40 tun ryb, odmítl. Obvinil Blahu, že nezná nic jiného než program Antibabiš, je to prý jen vylhaná a vykonstruovaná akce. „A nechte si změřit IQ, protože ty vaše otázky jsou bez komentáře,“ uzavřel. To zná výsledek předem, když vyšetřování skončí až v prosinci?
Ministr Brabec jako bývalý vysoce postavený manažer chemické divize Agrofertu rovněž nebudí příliš důvěry. 25. září, pět dní poté, kdy byl v Bečvě zjištěn kyanid, vydal razantní prohlášení, že původce havárie bude znám během několika hodin a doufá, že bude „exemplárně potrestán“. Dnes tohoto „unáhleného“ výroku lituje.
Nelze ovšem zapomenout, že resort pod Brabcovým vedením už vyšel Babišovu impériu vstříc. V říjnu 2014 unikl z přerovské chemičky Precheza do ovzduší oxid siřičitý, který šestatřicetkrát překročil povolený limit. Lidem se hůře dýchalo a Česká inspekce životního prostředí chemičce uložila pokutu 7 milionů korun.
Ministerstvo životního prostředí ve správním řízení tuto pokutu snížilo na pouhých 500 tisíc. Brabec se dušoval, že s tím neměl nic společného. Dá se mu ale věřit, když je vidět, jak funguje státní správa v držení ANO při obhajobě dotací Agrofertu? Stejně tak směšné by bylo věřit v Brabcovu objektivitu při vyšetřování havárie na řece Bečvě.
Jste skutečně nechutná
Babiš nevybíravě napadl i pirátskou poslankyni Olgu Richterovou. Upozornila na smutný primát Česka v počtu úmrtí na covid-19 v celé Evropě a snahu poslanců ANO ve zdravotnickém výboru utajit tato data před veřejností.
„Vy jste skutečně nechutná. Vám nevadí, že tady jsou nějací pozůstalí? Vy stále mluvíte o těch mrtvých. Vám to dělá radost, že tolik lidí zemřelo? Asi jo, když to tady stále dáváte na stůl,“ reagoval premiér podrážděně. „Čím hůř pro Českou republiku a pro občany, tím líp. To vám dělá radost, že jo? Absurdní debata. Nikdo nic nezpochybňuje.“
Dá se pochopit, že se Babišovi, který se ještě v srpnu oháněl premiantstvím v boji proti koronaviru, tato fakta špatně poslouchají. Ještě nedávno se chlubil, kolik „tisíců mrtvých zachránil“, a bagatelizoval počty zemřelých na covid poukazem na oběti jiných nemocí.
Nechutný je naopak premiérův tón, jakým reagoval na interpelaci poslankyně Richterové. Navíc nemluvil pravdu. Návrh zakrýt pravidelné denní zveřejňování údajů o počtu úmrtí vznesl jeho poslanec Rostislav Vyzula.
Na kritiku, že vláda zanedbala přípravu na druhou vlnu epidemie, Babiš vytáhl „složku“ s názvem „Protiřečící si výroky opozice březen až říjen 2020“, jako by měla nějakou relevanci při rozhodování vlády. Prchalovský pamflet jistě nezahrnuje premiérovo arogantní odmítnutí výzvy opozice, aby vláda do konce července předložila strategii pro druhou vlnu koronaviru, včetně posílení testování.
Píšete udavačské dopisy
Premiér Babiš stejným způsobem reagoval na interpelaci poslance Františka Kopřivy (Piráti), který se odkázal na aktuální dopis Evropské komise usvědčující Agrofert z neoprávněného čerpání evropských dotací od září 2017.
Kopřiva se zeptal, kdy a jak se premiér zbaví střetu zájmů a zda dokáže odhadnout celkový objem nezákonně přidělených zakázek a dotací pro Agrofert. „Hrozí totiž, že to budeme platit my, všichni daňoví poplatníci,“ dodal.
„Nepovedlo se vám mě zbavit v Čechách, tak jste to teď přenesli do Evropy. Tam stále píšete ty udavačské dopisy. Ten člověk, který dělal se mnou a je nemocný, protože udává, udával Českou republiku a vždycky udával své zaměstnavatele, tak teď je za vás v senátu dokonce,“ spustil Babiš smršť invektiv, když narážel na senátora Lukáše Wagenknechta.
Je pikantní, že o udávání hovoří bývalý agent Státní bezpečnosti, který má v záznamech zjištěno patnáct udání. Babiš bude do poslední chvíle lhát, že nemá žádný střet zájmů, že evropské orgány – pokud jde o evropské dotace – nemohou prověřovat soulad i s domácí legislativou. A konečně bude lhát, že Česko nepřijde kvůli dotacím Agrofertu ani o korunu.
Mistr lží a oportunismu
Šéf antisystémového hnutí ANO dával od jeho vzniku najevo, jak pohrdá politickou profesí. Sám ji degradoval marketingovým populismem, kdy nezáleží na obsahu a programu, ale na proměnách nálad vůdce nebo veřejného mínění. Dodnes považuje parlament za „žvanírnu“, podobně jako před ním Lenin nebo Hitler.
Svoji nevraživost vůči parlamentnímu systému Babiš barvitě vylíčil v Interview ČT24 už v srpnu 2014. „Nevyhovuje mi to prostředí. Já ani neznám ty pravidla, ani nemám čas se to učit,“ svěřoval se tehdy a od té doby příliš nepokročil.
„Nedivím se lidem, že pohrdají politiky, protože co tady předvádějí ty klasický politici, je absolutně nechutné. Jim nejde o věc, ta debata často není racionální,“ dodal. S odstupem času to vypadá, jako by Andrej Babiš hovořil sám o sobě, ale v nesrovnatelně afektovanějším a vulgárnějším provedení.
Hnutí ANO už nebojuje proti systému a establishmentu, stalo se jeho ústřední součástí. V osobních útocích, lžích a oportunismu je jeho vůdce mistrem nad mistry.