
Sídlo České národní banky (ČNB) FOTO: Wikimedia Commons
FOTO: Wikimedia Commons

Guvernér ČNB Jiří Rusnok na dnešní tiskové konferenci prozradil, že devizové intervence budou zřejmě pokračovat i nadále, ale utajeně. Zatímco doposud ČNB alespoň prozradila, že udělá vše pro to, aby se cena eura nesnížila pod 27 korun, nyní už vůbec nic neprozradí. Přinejmenším v nejbližších měsících tak může korunu klidně dále oslabovat, jen bez tlaku dotěrných spekulantů na její posilování.
Intervence kvůli znehodnocování úspor poškozují každého, kdo měl mezitím v kapse či na bankovních kontech českou měnu. Ztrátu už lze vyčíslit na desítky miliard korun. Někteří ekonomové včetně guvernéra Rusnoka poukazují pouze na výhody pro vývozce. V čem tedy spočívá uvedená ztráta?
Intervence probíhaly tak, že ČNB nakupovala do svých zásob eura. Tady je kámen úrazu, který si dokonce ani někteří ekonomové neuvědomují či nepřiznávají. ČNB si totiž nesmí dovolit příliš riskantně podnikat. Proto si za nakoupená eura pořizuje majetek (cenné papíry), který s sebou nenese příliš vysoké riziko. Jenže na finančních trzích (a koneckonců i v reálném životě) zpravidla platí, že nemůžete mít všechno. Nemůžete mít nízké riziko a zároveň vysoké zisky. Když chcete zisky, musíte riskovat. Takže eura investovaná naší centrální bankou přinášejí mnohem menší výnosy, než by přinášela, kdyby zůstala v rukou šikovných investorů. Tím není řečeno, že je ČNB nešikovná. Problém je zkrátka v intervencích jako principu. ČNB má díky nim peníze a zároveň je přitom nesmí riskantně investovat, aby o ně nepřišla.
I kdyby je investovala velmi výnosně, je to na úkor všech Čechů, kterým tím znehodnocuje úspory. Takhle však vzniká čistá ztráta z titulu promarněných výnosných investičních příležitostí. Jen o tom většina médií nepíše. Není to jako korupce, kdy někdo platí a někdo jiný (úředník, politik apod.) získává. Intervence jsou ztrátou úplně pro každého. Kdyby ČNB místo toho bombardovala ropná pole a zdražila by se ropa i další energetické suroviny, zaručeně by tím dosáhla inflace nejen v české ekonomice a také by to byla ztráta pro svět jako celek.
Jak jsme vás již informovali, ČNB již poslední dobou nebyla schopna kurz koruny udržet oslabený a byla nucena přistoupit k rychlejšímu utrácení „tištěných“ korun než bylo utrácení lidí a firem za nákupy. Intervence do konce roku 2016 dosáhly 900 miliard utracených korun, v lednu 2017 to bylo dalších stěží uvěřitelných asi 400 miliard, v únoru podle odborných odhadů přes 200 miliard a v březnu, ač to zní neuvěřitelně, zřejmě až kolem 500 miliard, byť to ČNB zatím tají. Čistá ztráta kvůli promarněným investicím tak celkově činí nutně mnoho desítek miliard.
Je zapotřebí si uvědomit, že pro náš obchod se zahraničím měly intervence v zásadě nulový efekt. Vývozcům opravdu pomohly. Nanejvýš je zároveň i trochu poškodily, pokud si materiál pro své výrobky (nebo třeba placený software) kupovali v zahraničí. Stejně tak intervence pomohly přilákat do naší vlasti více turistů. Jenže zatímco se české výrobky a služby z pohledu zahraničních zákazníků, investorů i turistů zlevnily, pro nás se naopak všechno ze zahraničí zdražilo. Včetně zahraničních dovolených. Nula od nuly tedy pojde.
Rusnok na dnešní tiskové konferenci chválil náš přebytek obchodní bilance, tedy pozitivní efekty intervencí pro vývozce. Jestli jsou tedy podle něj tyto efekty tak skvělé, proč ČNB neintervenovala více. Proč nezařídí, aby bylo euro prodáváno třeba za sto korun? Naše zboží pak budeme prodávat extrémně levně, zahraniční zákazníci nám za něj dají eura či rubly a za ně si pak budeme extrémně draze nakupovat jejich zboží (což ale z pohledu Rusnoka poškodí naši obchodní bilanci, takže bude ČNB muset korunu oslabit ještě více).
Kdybychom byli kverulanti, museli bychom dokonce přiznat, že naše intervence poškodily nás i svět dokonce i právě z hlediska obchodu se zahraničím. Není to tedy tak úplně nula od nuly, která pojde. Výhoda, kterou získali vývozci, byla totiž nespravedlivá, stejně jako nevýhoda naložená na bedra dovozců. Jinak řečeno, k méně šikovným se dostalo více peněz, než si zasloužili, a naopak. A když dáte peníze méně šikovnému, zpravidla je méně šikovně investuje. To není nic jiného než čistá ztráta pro celou společnost. ČNB však zdaleka není jedinou centrální bankou na světě, která něco podobného prováděla. Takže popravdě, čeští vývozci sice byli nespravedlivě výrazně zvýhodňováni našimi centrálními bankéři, ale zároveň je aspoň trochu poškozovaly centrální banky cizích států.
Rusnok také chválil nízkou míru nezaměstnanosti. Proč však máme na straně jedné tak dobré výsledky, pokud jde o zaměstnanost i vládní deficit hospodaření (nikoli zásluhou vlády, nýbrž zejména fondů z EU) a zároveň ekonomika téměř nešlape? Jako důvod se nabízejí právě intervenční nákupy eur.