Na třicet spolků včetně Post Bellum a Člověka v tísni podepsalo tzv. Srpnovou deklaraci, která má podpořit vznik nového muzea v Praze. Vzdělávací a kulturní instituce by se zabývala dějinami 20. století. „Hlavní motivací je vytvořit kvalitní muzejní instituci, která by se vyrovnala zahraničním vzorům jako Jad vašem v Jeruzalémě, Muzeum varšavského povstání v Polsku, Dům teroru v Budapešti, nebo Topografie teroru v Berlíně,“ přiblížil v ČT tento projekt historik Petr Blažek.
„Muzeum paměti 20. století“ je zatím ve stadiu prvotních diskuzí, zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa však už má představu, že by toto zamýšlené nové městské muzeum jím vedená společnost Post Bellum podpořila bezplatným licenčním přístupem (s právem k užití pro muzejní účely) do rozsáhlé databáze tisíců hodin audio a video záznamů vzpomínek pamětníků, desetitisíců fotografií, deníků a mnohého dalšího, co v rámci projektu Paměť národa za takřka 20 let shromáždila. Podmínky jsou však ještě k projednání na pražském magistrátu.
Následujícím prohlášením pak chtějí iniciátoři říci, že zespodu je velký zájem mezi občanskými iniciativami, aby takový projekt vznikl. Jejich naděje se opírá i o fakt, že předmětné muzeum má v programovém prohlášení vládnoucí koalice a zajímá se o ně i opoziční ODS.
Srpnová deklarace k založení Muzea paměti XX. století v Praze
V letošním roce si připomínáme šedesáté výročí nacistické okupace v březnu 1939 a třicáté výročí konce komunistického režimu v listopadu 1989. Půlstoletí vlády totalitních a autoritativních režimů na území Československa přineslo statisíce obětí a potlačování tradičních hodnot evropské civilizace. Dne 23. srpna 2019 uplyne osmdesát let od uzavření spojenecké smlouvy mezi Německem a Sovětským svazem, která obsahovala tajný dodatek o rozdělení sféry vlivu dvou totalitních režimů na evropském kontinentu. Na tuto historickou událost každoročně odkazuje Evropský den památky obětí komunismu a nacismu.
Chceme-li rozhodovat o své budoucnosti, musíme si říci, kdo jsme a odkud jsme přišli a kam chceme jít. Proto považujeme za nezbytné připomínat si nejen památku obětí totalitních režimů, ale také úctyhodnou statečnost občanů, kteří se na základě svého demokratického přesvědčení rozhodli bojovat za svobodu a aktivně se postavili na odpor proti tyranii. Vzhledem k tomu, že postupně odchází očití svědkové historických událostí XX. století, je důležité zprostředkovávat jejich životní zkušenosti nastupujícím generacím. Pochopení podstaty autoritativních způsobů vládnutí, ovládání a kontroly společnosti, je zásadní pro poznání současných hrozeb, kterým společně čelíme. V tomto kontextu je důležité připomínat si nejen spáchané zločiny a hrdinské činy, ale také formy přizpůsobení se či otevřené kolaborace.
Pro splnění tohoto poslání považuje za vhodné založit moderní muzeum, koncipované jako vzdělávací a otevřená kulturní instituce ve službách společnosti, která uchovává, zkoumá, zprostředkuje a vystavuje hmotné i nehmotné doklady týkající se nedávné historie. V Praze, na rozdíl od mnoha světových metropolí, takové muzeum doposud nemáme. Zvolení představitelé hlavního města Prahy vyhlásili přání takové muzeum založit. Podporujeme tento projekt a nabízíme spolupráci při jeho naplnění.
V Praze, 21. srpna 2019, ve výroční den srpnové okupace Československa.