Podaná trestní oznámení. Potvrzení, že některé státní úřady jsou podezřele laxní a především, zjištění, že ze otravou desítek tun ryb v Bečvě nemůže být nikdo jiný, než Babišova Deza. Tímto výsledkem skončilo pátrání investigativních novinářů z Deníku Referendum. Jejich pátrání potvrzuje některé dosavadní teorie. Například, že nad výpustí z Dezy řeka nebyla zasažena.
Investigativci zjistili, že dosavadní verze, která mluví o tom, že kyanid mohl uniknout z areálu bývalé Tesly Rožnov, je v reálu nemožná. Výpusť je více než tři kilometry proti proudu od místa prvního výskytu mrtvých ryb. V tomto úseku jsou dva jezy, kde by se případný jed okamžitě rozptýlil a dostal k rybám. Nezasažené jsou také tůně, které se u řeky nacházejí a kam by se kyanid v tomto případě musel dostat.
Naopak výpusť z Dezy je jen několik stovek metrů nad místem, kde byly nalezeny první zasažené ryby. A informace o tom, že u této výpusti byly po kontaminaci řeky živé ryby? Tok řeky s sebou nesl živé ryby až k výpusti. Určitý úsek řeky také trvalo rozptýlení jedu do toku. Jed potom putoval a dále se ředil s tokem Bečvy. Že byly u výpusti Dezy a kousek pod ní živé ryby je tak vcelku logické.
„V místech otravy existuje jeden jediný průmyslový zdroj kyanidů. Navíc zde má svou výpusť. Oficiální verze, s níž přišli ministr Richard Brabec a Česká inspekce životního prostředí, je přitom z více zde uvedených důvodů prakticky vyloučena,“ uvádí Deník Referendum.
Úřady odmítají ke kauze sdělovat podrobnosti. Podle aktuálních zjištění, ale některé z nich zanedbaly vyšetřování na místě a nevyužily všech možností, které měly k dohledání viníka úniku. Chybí především analýza bentosu. „Zoobentos a fytobentos jsou řasy a drobní živočichové na vodním dně a kamenech. Na rozdíl od ryb se ve vodě prakticky nepohybují, voda je nikam neunáší. I tento drobný život ale kyanidu podléhá. Současně trvá delší dobu, než se bentos poté, co jej kyanid vyhladí, vrátí do původního stavu. Právě proto může podrobná analýza stavu bentosu bezprostředně po havárii stanovit poměrně přesně trasu kyanidového mraku,“ uvádí Deník referendum s tím, že tyto vzorky nebyly odebrány bezprostředně po havárii.
V celé kauze hraje opět zásadní roli Česká inspekce životního prostředí, která spadá pod ministra životního prostředí Richarda Brabce a kde ministr po svém nástupu do úřadu udělal čistku. Právě inspekce shromažďuje důkazy v této vážné věci.