Skupina 25 křesťanských uprchlíků z Iráku zadržených v Německu se ještě v neděli vrátí zpět do Česka. Zatím nebudou umístěni do detenčního zařízení. Mají platné dokumenty, podle kterých mají čas na opuštění České republiky do 7. dubna. Sdělila to mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přesto požádal policii, aby se snažila vrátit skupinu do Iráku.
Řidiči českého soukromého dopravce, zadržení v Německu spolu s uprchlíky, byli podle posledních zpráv již propuštěni a zřejmě odvezou Iráčany zpět do Česka. Sdělila to odpoledne Vendula Hustáková z firmy Husták-autobusová doprava, která Iráčany převezla z Jihlavy do Německa. Jeden z řidičů řekl Radiožurnálu, že je němečtí policisté považovali za převaděče. Hustáková zatím nevěděla, zda řidičům hrozí postih.
„Doufám, že nám nic nehrozí, protože z naší strany nikdo nic neprovedl. Všechno bylo naprosto v pořádku,“ uvedla Hustáková. „Podle posledních informací naše řidiče propustili, a kluci teď jedou na služebnu pro ty Iráčany,“ dodala.
[ctete]53685[/ctete]
Křesťanští uprchlíci přijeli do Česka k přesídlení a byli původně ubytováni v Okrouhlíku u Jihlavy. Odmítli však český azyl a v sobotu se vydali autobusem do německého Essenu.
Podle policejní mluvčí Rendlové byla skupina v Německu zajištěna a zkontrolována. Sousední země požádala českou cizineckou policii o převzetí uprchlíků. Čeští policisté s tím souhlasili, s uprchlíky udělají administrativní úkony a pustí je do vnitrozemí. „Po ukončení azylového řízení dostali výjezdní příkaz, který je stále v platnosti. Tyto osoby nebudou omezeny na osobní svobodě a nadále mají povinnost opustit území České republiky do 7. dubna,“ uvedla Rendlová.
Chovanec na twitteru prohlásil, že zmíněná lhůta má sloužit k tomu, aby si Iráčané byli schopni zařídit návrat do vlasti. Tento čas podle něj nelze využívat k přesunu do jiné země v rámci schengenského prostoru.
[ctete]53664[/ctete]
„Zadrželi je hned, jak překročili hranice, na odstavném parkovišti,“ popsala situaci Hustáková z firmy Husták – autobusová doprava. „Naše šoféry pustili do autobusu, nicméně bez dokladů, bez peněz. Ti Iráčané tam ještě jsou, pořád je ještě drží na hranicích,“ doplnila. Jak a kdy by se mohli řidiči i Iráčané vrátit, zatím neví.
Ani Nadační fond Generace 21, který projekt přesídlení iráckých křesťanů do Česka organizuje, nemá informace o situaci uprchlíků. „Tím, že odmítli azyl a odjeli z ubytovacího zařízení, které jsme jim nabídli, začali jednat na vlastní pěst. Nejsou s námi v kontaktu. V tuhle chvíli proto nevíme, kde jsou a co se s nimi děje,“ řekl mluvčí fondu Martin Frýdl. „Jsme ovšem v kontaktu s ministerstvem vnitra, budeme hledat společně co nejlepší řešení. Nyní je ale situace nepřehledná a je předčasné o čemkoli spekulovat,“ dodal.
Už dříve se hovořilo o tom, že zmíněná skupina uprchlíků není spokojena s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Mluvčí Nadačního fondu Generace 21 uvedl, že neví, proč nechtějí v zemi zůstat. Nadační fond zorganizoval přesídlení již 89 iráckých křesťanů do Česka.
Bydlení v Okrouhlíku opustili Iráčané v pátek a noc na sobotu strávili v jedné z ubytoven v Jihlavě. Ministr vnitra Chovanec pak oznámil, že projekt na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku proto dočasně pozastavil. Premiér Bohuslav Sobotka jeho krok uvítal.
V Okrouhlíku bydlela ještě čtyřčlenná rodina pastora a svobodná žena, kteří v pátek dorazili do Prahy. Podle Petra Janouška z Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, tito lidé další stěhování neplánují.
Další rodiny z projektu Nadačního fondu Generace 21 bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. O návratu do Iráku uvažuje kvůli stesku prarodičů po rodné zemi ještě osm lidí z Brna. V pražské skupině podle Frýdla problémy nejsou, spokojení jsou také lidé v Soběšovicích.