Zdálo by se, že poprava íránského generála Sulejmáního zvýšila napětí v celém regionu. Není tomu tak. Napětí v regionu totiž rostlo již od května roku 2019 a zabití generála Sulejmáního bylo odvetou.
Dcera popraveného generála Sulejmáního Zeinab během smutečního obřadu v Teheránu prohlásila, že rodiny amerických vojáků na Blízkém východě „budou čekat na smrt svých dětí“. Celý svět si klade otázku, zda se u tohoto a obdobných prohlášení jedná o typickou blízkovýchodní rétoriku, nebo zda má mít Západ důvodné obavy.
Dá se s jistotou očekávat, že nějakou formu odvety Írán podnikne. Touto odvetou ale nebude válka v plném rozsahu. Přesto má Írán velké množství možností, jak poškodit USA a Západ obecně.
Více útoků na spojence
V první řadě je to aktivizace Íránem řízených ozbrojenců v zemích, kde vede Írán zástupné války. Islámská republika má podřízené jednotky v Afghánistánu, Iráku, Libanonu, Sýrii a Jemenu. Všude tam se dá očekávat, že se zvýší intenzita útoků na síly USA či jejich spojenců s tím, že nejsilnější budou zřejmě v Iráku samotném. Útoky se zřejmě nebudou omezovat pouze na ozbrojené síly, ale i na diplomaty a další civilisty.
Relativně nejslabší bude zřejmě reakce jednoho z nejbližších spojenců Íránu, hnutí Hizballáh působícího v Libanonu, který podniká omezené ozbrojené útoky na Izrael.
Ačkoli disponuje velkým množstvím raket, které může proti Izraeli použít, nebude zřejmě chtít vyvolat válku s Izraelem v plném rozsahu, protože by vedla ke zničení Libanonu.
Írán může rovněž podniknout raketový útok na základny USA v Saúdské Arábii, Bahrajnu, Kuvajtu, Kataru nebo Spojených arabských emirátech. Raketové útoky mohou rovněž směřovat proti ropným zařízením umístěným v těchto zemích.
Symbolický a omezený útok Íránu na saúdskoarabskou rafinérii v Abqaiqu ukázal, že Íránské rakety jsou naváděny s velkou přesností.
Další možností, kterou Írán disponuje a již si rovněž vyzkoušel, je útok na ropné tankery plující v Hormuzském průlivu. To by společně s vyřazením význačné části saúdské ropné produkce z provozu vedlo ke zvýšení cen ropy.
Uran k vojenskému použití
Írán též téměř jistě urychlí svůj jaderný program. Začne obohacovat uran tak, aby byl způsobilý k vojenskému použití. Může také vypovědět ze země inspektory a odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.
Írán bude též určitě v pokušení provést teroristický útok na území USA nebo zabít představitele Spojených států, který má postavení srovnatelné s postavením Sulejmáního. V této oblasti však íránské tajné služby nejsou příliš úspěšné.
V roce 2011 se pokusily v USA odpálit restauraci, ve které se měl nacházet saúdský velvyslanec. Jejich snaha však byla relativně záhy odhalena. Stejně tak dopadly i loňské pokusy íránské tajné služby o zavraždění opozičních íránských politiků žijících v exilu v Dánsku a ve Francii.
Problematická bude i další americká vojenská přítomnost v Iráku poté, co irácký parlament schválil usnesení, v němž vyzval vládu, aby ukončila přítomnost cizích vojáků v zemi. Ukončení pobytu amerických vojáků v Iráku uvrhne zemi do většího chaosu, což povede k posílení Islámského státu, který nebyl zcela poražen.
Zdálo by se tedy, že poprava generála Sulejmáního zvýšila napětí v celém regionu. Není tomu ale tak. Napětí v regionu totiž rostlo již od května roku 2019.
Nejprve přišly íránské minové útoky proti plavidlům v mezinárodních vodách, v září Írán zaútočil na ropné zařízení v Abqaiqu v Saúdské Arábii a poté začaly šíitské milice odpalovat rakety na americké základny v Iráku. Odveta ve formě popravy generála Sulejmáního je tak pouze odpovědí na předchozí eskalaci situace ze strany Íránu.
(Převzato z Hlidacipes.org)