Šéf íránské diplomacie Abbás Arakčí dnes vyjádřil Damašku podporu poté, co na severu Sýrie zahájili ofenzivu protivládní rebelové a islamisté, kteří ovládli druhé největší syrské město Halab (Aleppo) a celou provincii Idlib. Íránský ministr zahraničí uvedl, že Sýrii navštíví, aby předal poselství podpory syrské vládě a jejím ozbrojeným silám. Informuje o tom agentura AFP s odvoláním na íránská státní média.
„Pevně podporujeme armádu a vládu v Sýrii,“ prohlásil Abbás Arakčí před svým odletem do Damašku.“Syrská armáda tyto teroristické skupiny opět porazí, stejně jako to udělala v minulosti,“ uvedl podle oficiální agentury Irna ministr. Arakčí označil překvapivou ofenzivu povstalců za spiknutí Spojených států a Izraele.
Teherán byl během občanské války v Sýrii věrným spojencem syrského prezidenta Bašára Asada. Írán tvrdí, že v Sýrii nemá bojové jednotky, ale pouze důstojníky, kteří zde poskytují vojenské poradenství a výcvik.
Koalice povstaleckých skupin s převahou islamistů ve středu zahájila ofenzivu, během které obsadila většinu Halabu, jeho mezinárodní letiště a desítky okolních měst. Útoky si vyžádaly několik stovek mrtvých. Druhé největší syrské město není pod kontrolou vlády prezidenta Bašára Asada poprvé po téměř deseti letech, uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která vleklou občanskou válku monitoruje.
Syrská armáda potvrdila, že povstalci ovládli velké části Halabu, kde žijí přibližně dva miliony obyvatel, a uvedla, že desítky členů syrských ozbrojených sil byly zabity.
Íránská agentura již dříve informovala, že ve čtvrtek v Sýrii během bojů přišel o život generál íránských Islámských revolučních gard. Íránské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že jeho konzulát v Halabu byl napaden, ale že jeho zaměstnanci jsou v bezpečí.
Šéf íránské diplomacie, který naposledy navštívil Sýrii v říjnu, po návštěvě Damašku odcestuje do Turecka.
Od roku 2020 platilo v povstalecké enklávě v provincii Idlib Tureckem a Ruskem zprostředkované příměří, které se navzdory opakovanému porušování z velké části dařilo dodržovat. Příměří však narušil středeční překvapivý útok povstalců, a to ve stejný den, kdy v sousedním Libanonu začalo platit křehké příměří mezi Izraelem a libanonským militantním hnutím Hizballáh.
Syrská vláda v roce 2015 získala zpět kontrolu nad velkou částí země za podpory ruských a íránských spojenců. V roce 2016 opět zcela ovládla Halab, který je ekonomickým centrem Sýrie.