Ve své rychlé analýze podrobil Institut pro studium války ISW zkoumání íránský dronový a raketový útok na Izrael. Podle expertů jde o takřka totožnou taktiku, jakou používají ruští agresoři ve válce proti Ukrajině. Proti Izraeli však vůbec nezafungovala.
„Kombinace íránských dronů a řízených i balistických střel má zmást a přemoci izraelskou protivzdušnou obranu. Tento íránský přístup odráží ruské experimenty s kombinacemi balistických a řízených střel spolu s íránskými bezpilotními letouny za účelem vypuštění stále účinnějších úderných balíčků schopných proniknout do amerických a evropských systémů protiraketové a protivzdušné obrany,“ konstatuje ISW.
Taktika spočívající ve vypuštění mnoha desítek dronů, které jsou po určité době následovány balistickými raketami a dalšími střelami tak, aby nad cíl dolétly ve stejném čase a zahltily tak protivzdušnou obranu, se však v případě íránského útoku minula díky hustotě izraelské protivzdušné obrany účinkem.
Podle listu Haaretz, který se odkazoval na údaje od izraelské armády, bylo z Íránu odpáleno přes 200 raket a dronů. Sestřeleno bylo 99 procent těchto útočníků. Menší škody utrpěla vojenská základna v jižním Izraeli a na několika dalších místech došlo k explozím na zemi. Pomoc lékařů vyhledalo 31 lidí, jedna desetiletá dívka je v kritickém stavu.
Útok íránských dronů a raket na Izrael podle ISW ukazuje, že se Írán učí nejen od Rusů, ale i od Húsíů vyvíjet stále nebezpečnější a účinnější úderné balíčky.
Podle ISW pokračující používání íránských dronů mnoha nepřáteli USA a západní demokracie a prohlubující se vazby mezi aktéry, kteří je používají, pomůže Íránu, Rusku, Severní Koreji a Číně zdokonalit jejich použití proti tzv. kolektivnímu Západu.
„USA a jejich spojenci a partneři čelí stále více propojenější skupině protivníků, kteří si navzájem pomáhají a učí se jeden od druhého,“ varuje ISW před vznikem jakési „koalice zla“.