Írán se zjevně zalekl rizik, která by nesl v případě zmanipulovaného vyšetřování středeční katastrofy ukrajinského letadla u Teheránu, a vyslovil se pro standardní vyšetřování. Oproti předchozím prohlášením už ujistil, že pozve amerického zástupce vyšetřovatelů a že se nebrání ani vydat záznamová zařízení.
První zprávy o vyšetřování katastrofy ukrajinského Boeingu nechávaly prostor k pochybnostem. Trosky letounu ještě doutnaly, když íránské úřady oficiálně označily za příčinu katastrofy technickou závadu na stroji a vyloučily, že by k vyšetřování katastrofy přizvaly Američany. Kromě toho prohlásily, že nevydají záznamová zařízení, v nichž, jak zároveň tvrdily, měla část záznamu chybět. K posledně jmenované okolnosti dochází často, u letadel americké výroby je však pravidlem, že se „černé skříňky“ posílají do Odboru záznamových zařízení dopravních prostředků Kanceláře výzkumu a inženýrství Národní rady pro bezpečnost dopravy (NTSB) ve Washingtonu, který už v minulosti zdánlivě ztracená data z těžce poškozených přístrojů zachránil.
Šéf íránské organizace pro civilní letectví (CAO) Alí Ábedzádeh ujistil, že vyšetřovací skupina v souladu s mezinárodními normami navrhla všem zainteresovaným státům – Ukrajině, USA, Kanadě a Švédsku – vyslat zástupce k vyšetřování katastrofy. Popřel, že by Írán odmítal předat černé skříňky z havarovaného letadla jiným zemím k dešifrování, anebo že odmítá spolupracovat s USA a firmou Boeing. Média prý jen překroutila jeho tvrzení o íránské odpovědnosti za vyšetřování.
Na místo neštěstí také míří ukrajinští experti, kteří tam budou hledat případné úlomky protiletadlové rakety Tor ruské výroby, kterou používá íránská armáda. Kromě prvotní íránské verze o poruše a vzplanutí motoru chce totiž Kyjev prověřit i hypotézy o sestřelení letadla, srážce s bezpilotním letounem či o teroristickém útoku.
„Určitě zjistíme pravdu,“ uvedl v televizním vystoupení ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v zemi na dnešek vyhlásil státní smutek. Ohlásil, že k íránským vyšetřovatelům se připojí 45 „nejlepších odborníků naší země“.
„Naše komise domlouvá s íránskými úřady výjezd na místo katastrofy a hodlá hledat úlomky ruské protiletadlové rakety Tor podle údajů, které byly zveřejněny na internetu,“ ohlásil tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov v ukrajinských médiích. V Íránu jsou podle něj i experti, kteří vyšetřovali sestřelení malajsijského boeingu z letu MH17 v červenci 2014 s 298 oběťmi. Rusko podle dostupných údajů vyvezlo do Íránu nejméně 29 bojových kompletů protiletadlových raket Tor (v kódu NATO Gauntlet).
Středeční let PS752 ukrajinských aerolinek UIA se zřítil asi po dvou minutách letu. „Letadlo zmizelo z obrazovek radarů v okamžiku, kdy dosáhlo výšky 8000 stop (asi 2400 metrů). Pilot neodeslal rádiem žádnou zprávu o neobvyklých okolnostech,“ uvedla CAO v první zprávě o předběžném šetření. Očití svědci podle ní zpozorovali v letadle požár, který se rozrůstal. Letadlo se v důsledku problému stočilo na západ a vracelo se k letišti, když se zřítilo.
Ukrajinský Boeing 737 se zřítil v době silného napětí na Blízkém východě, krátce po íránském raketovém útoku proti iráckým základnám amerických jednotek, přestože nic nenaznačuje, že tyto události spolu souvisejí.
Ukrajinci po tragédii přinesli květiny a svíčky na kyjevské letiště, které bylo domovským přístavem havarovaného boeingu, ale také před kanadské a íránské velvyslanectví v ukrajinské metropoli.