Írán v sobotu večer varoval Izrael, že pokud okamžitě nepřestane s bojovými akcemi v Pásmu Gazy, může se situace vymknout kontrole. Informovala o tom agentura Reuters. Zpravodajský server ABC News zase uvedl, že Spojené státy do východního Středomoří pošlou další letadlovou loď, a to právě jako varování Íránu. Vysoce postavený izraelský představitel dnes obvinil Teherán, že rozmisťuje zbraně v Sýrii a snaží se tak otevřít druhou válečnou frontu.
„Pokud nebudou válečné zločiny a genocida ze strany izraelského apartheidu okamžitě zastaveny, může se situace vymknout kontrole a mít dalekosáhlé následky,“ uvedlo na sociální síti X íránské zastoupení při OSN k situaci v Pásmu Gazy, které čelí mohutné odvetě Izraele po masakrech ozbrojenců Hamásu.
Íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján později při návštěvě katarského Dauhá prohlásil, že „nikdo nemůže zaručit kontrolu nad situací“ a to, že se konflikt nerozšíří, pokud Izrael pozemní ofenzívu do Gazy zahájí, píše agentura AFP.
Teherán patří k blízkým spojencům radikálního Hamásu a také libanonského hnutí Hizballáh. Panují proto obavy, že by se konflikt mohl rozšířit i do dalších oblastí Blízkého východu. Hizballáh v posledních dnech už několikrát Izrael ostřeloval, na což přišla stejná reakce ze strany Izraele. Hamás v noci na dnešek uvedl, že tři jeho ozbrojenci přišli v sobotu o život, když se z Libanonu pokusili proniknout do Izraele.
I obavy z rozšíření bojů byly jedním z důvodů, proč USA, které při útoku Hamásu přišly o 29 občanů, k Izraeli vyslaly letadlovou loď USS Ford. Nyní se do oblasti přesune také letadlová loď USS Eisenhower spolu s doprovodnými plavidly.
Když ve středu o přesunu první letadlové lodi mluvil americký prezident Joe Biden, spojil to s varováním Íránu, aby byl v současné situaci kolem Izraele opatrný. Vyslání dalšího takového plavidla podle ABC News tento vzkaz ještě podtrhne.
Ohledně možného zapojení Íránu do konfliktu reagoval dnes na síti X vedoucí oddělení pro strategické záležitosti izraelského ministerstva zahraničí Joshua Zarka. „Připravují,“ odpověděl na příspěvek, který předpokládá scénář, že Íránci rozmisťují zbraně v Sýrii a připravují tak druhou frontu. Krátce v téže reakci na příspěvek dodal, že Izrael je odhodlán tomu předejít.
Blízkost íránského režimu a Hamásu je patrná také ze sobotní schůzky íránského ministra zahraničí Amírabdolláhjána s vůdcem Hamásu Ismáílem Haníjou v Kataru, během níž se shodli na tom, že budou pokračovat ve spolupráci. Amírabdolláhján podle Reuters útok Hamásu na Izrael, při němž zemřelo na 1300 lidí, ocenil jako „historické vítězství“.
Střetem Izraele a Hamásu se znovu bude zabývat také Rada bezpečnosti OSN. Rusko, které od loňského února vede válku proti Ukrajině, chce, aby v pondělí hlasovala o jeho rezoluci, která odsuzuje násilí proti civilistům a všechny formy terorismu, aniž by vysloveně zmiňovala Hamás.