Drony, rakety a další vzdušné zbraně vyrazily v noci na neděli na Izrael z území íránských vojenských základen. Írán vyslal přes 300 dronů a raket, uvedla izraelská armáda s tím, že 99 procent z nich bylo sestřeleno. Krátce po začátku útoku se izraelský premiér Netanjahu již nechal slyšet, že podobné útoky nenechá bez odezvy.
Írán vyslal na Izrael bezpilotní letouny poté, co sliboval odvetu za útok na íránský konzulát v Damašku připisovaný židovskému státu. Informovala o tom podle agentury Reuters izraelská armáda. Podle dalších médií Teherán zaútočil desítkami dronů, které by mohly letět hodiny. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v prohlášení uvedl, že Izrael se na přímý útok Íránu připravoval a že jakýkoli úder nenechá bez odvety.
Vedení izraelské armády po nočním útoku zhodnotilo situaci a diskutuje o plánech dalšího postupu, uvedla nad ránem armáda podle amerického listu The New York Times (NYT). Dva izraelští činitelé listu řekli, že k nočnímu útoku Írán použil celkem 185 dronů a 36 střel s plochou dráhou letu, vypustil také 110 balistických střel. Většinou přímo z íránského území, i když malé počty byly vypuštěny z Iráku a také z Jemenu, uvedl list.
Izraelská i světová média zmiňují jen malé způsobené škody, většinu útočících dronů a střel se podařilo zlikvidovat, řadu ještě mimo izraelský vzdušný prostor. Jak v prohlášení připustil mluvčí izraelské armády Daniel Hagari, měl Izrael v této věci „určitou podporu“ svých spojenců. To nad ránem potvrdil také Bílý dům v prohlášení po telefonickém rozhovoru mezi prezidentem Joem Bidenem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. „Pomohli jsme Izraeli sestřelit skoro všechny přilétající drony a střely,“ uvedl Biden podle prohlášení. Média v noci upozorňovala také na zapojení britských a jordánských letadel.
Vývoj znamená další eskalaci konfliktů na Blízkém východě po více než šesti měsících války mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy. Teherán reaguje na útok na svůj konzulát v Damašku, který zabil několik představitelů íránských revolučních gard. Izrael se k útoku nepřihlásil, předpokládá se ale, že je za něj zodpovědný.
Židovský stát se v posledních dnech na možnost přímého íránského útoku připravoval, v sobotu jeho armáda oznámila, že je v plné pohotovosti. Po startu íránských dronů uvedla, že izraelská protivzdušná obrana situaci monitoruje a je připravena letouny zneškodnit a že v ohrožených oblastech by se případně rozezněly sirény.
Před zprávou o útoku se objevily neoficiální informace, že Íránci se pokusí zasáhnout vojenské cíle. Ve vysílání televize Channel 12 uvedl bývalý šéf izraelské vojenské rozvědky Amos Jadlin, že každý dron nese 20 kilogramů výbušnin.
„Naše obranné systémy jsou rozmístěny a jsme připraveni na veškeré scénáře,“ uvedl ještě před potvrzením útoku Netanjahu. „Stanovil jsem jasný princip: Když nás někdo zasáhne, zasáhneme my jeho,“ citoval z jeho videa zpravodajský web The Times of Israel.
Americký prezident Joe Biden na neděli svolal jednání šéfů států skupiny G7, která sdružuje hospodářsky nejvyspělejší země světa. Bílý dům to oznámil nad ránem po Bidenově telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, s nímž se spojil kvůli rozsáhlému íránskému útoku na Izrael.
„Svolám ostatní lídry zemí skupiny G7, abychom koordinovali jednotnou reakci na íránský bezostyšný útok,“ řekl Biden. Dal znovu najevo, že tento čin Teheránu „tím nejrozhodnějším způsobem odsuzuje“ a že americká armáda pomohla Izraeli sestřelit „skoro všechny“ drony a rakety vyslané na Izrael. USA platí za největšího spojence Tel Avivu.
Šéf Bílého domu také řekl, že Spojené státy nezaznamenaly žádný útok na americké jednotky nebo objekty v regionu, ale že zůstávají bdělé vůči všem hrozbám.