Írán využíval humanitární pomoci při zemětřesení v Sýrii, aby do země dopravil zbraně a vojenské vybavení. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na devět syrských, íránských, izraelských a západních zdrojů. Cílem mělo být podpořit íránskou obranu proti Izraeli v Sýrii a posílit syrského prezidenta Bašára al-Asada.
Po zemětřesení 6. února v severní Sýrii a Turecku začaly stovky letů z Íránu přistávat na syrských letištích v Aleppu, Damašku a Latakii a po sedm týdnů tam přivážely zásoby. Dodávky obsahovaly také pokročilé komunikační vybavení, radarové baterie a náhradní díly potřebné pro plánovanou modernizaci syrského systému protivzdušné obrany poskytované Íránem v jeho občanské válce.
Írán odmítá použití humanitárních pomocných letadel po zemětřesení k přesunu vojenského vybavení do Sýrie, aby tam posílil svou síť a pomohl Asadovi. Syrská vláda se k věci zatím nevyjádřila.
Izrael údajně tok zbraní do Sýrie rychle uvědomil a zahájil agresivní kampaň, aby tomu zabránil. Brigádní generál Yossi Kuperwasser, bývalý vedoucí výzkumu v izraelské armádě a také bývalý generální ředitel ministerstva pro strategické záležitosti uvedl, že izraelské letecké útoky byly tak specifické, že izraelská armáda musela vědět, který kamion v konvoji mají zacílit.
Na začátku února zasáhly provincie na jihu Turecka a oblasti na severu Sýrie dvě zničující zemětřesení. Oba otřesy přesahovaly sílu sedmi stupňů. Seismologové od té doby zaznamenali přes devět tisíc dalších otřesů. Jejich síla ale byla menší. Počet obětí všech otřesů půdy přesáhl 50 tisíc. Jen v Turecku kvůli otřesům zahynulo přes 44 tisíc lidí. Se záchranou pomáhali i čeští záchranáři.