Člen hnutí ANO Robert Králíček, přesně podle interních pokynů, nahlásil závadové chování poslance Pirátů Mikoláše Peksy. Ten měl švédským partnerům při jednání delegace zahraničního výboru v této severské zemi připomenout, že náš premiér v demisi je trestně stíhaný za možný padesátimilionový dotační podvod. Řekl pravdu, ale podle Babiše poškodil naši zemi. To, že sám je vyšetřován policií, tak předseda vlády v demisi zřejmě bere jako nepodstatnou záležitost, o které snad ve světě ani nikdo neví.
Ostuda kolem Čapího hnízda a nenasytnost předsedy hnutí ANO je přitom v Bruselu hodně diskutovanou záležitostí. Logicky se evropským politikům nelíbí, že jeden z nich zneužívá dotační program a místo pomoci drobným živnostníkům absorbuje dotace do svého obřího koncernu Agrofert.
Není pravda, že se o kauzu rodinného sídla českého premiéra v demisi, na půdě EU, nikdo nezajímá. Naopak. Je diskutována průběžně a výrazně. Nikdo z vrcholných evropských politiků totiž nechce mít nic společného s někým, kdo zneužívá systém, vytvořený férově pro všechny členské státy. Důkazem může být třeba nepozvání Babiše na večeři evropských lídrů, která proběhla na konci února.
To však není jediná mezinárodní ostuda, kterou nám za hranicemi šéf hnutí ANO dělá. Mezi další patří třeba koketování s extremistickou SPD při sestavování vlády, nebo náklonnost ke komunistům, která je dána nejen potřebou hlasů pro získání důvěry vládě, ale možná i dlouholetou spoluprací Andreje Babiše s bývalým režimem.
Mezi poslední premiérovy „přešlapy“ se dá počítat i několikrát změněné vyjádření k útoku spojenců na továrny s chemickými látkami v Sýrii. Zatímco v den útoku se Babiš tvářil jako demokratický státník, který si uvědomuje, kdo je naším spojencem, hned po setkání s proruským prezidentem Zemanem však svůj názor změnil a zachoval se tak, jak se dalo čekat. Svému mocenskému partnerovi vyšel vstříc a ostudně se připojil ke kritikům útoku na režim diktátora Bašára Asada.
A tento muž chce nyní školit poslance Peksu a označovat ho za škůdce republiky. Mandátový a imunitní výbor, chceme-li jakási „disciplinárka“, tak nyní bude řešit, co s poslancem Pirátů. Pokutu, nebo jiný trest? Jestli však chce výbor měřit všem stejným metrem, nemůže brát stížnost člověka, který zřejmě zneužil eurodotace, vůbec vážně. Je to totiž klasický případ, když zloděj křičí, chyťte zloděje.