Pařížské útoky a bombový atentát na ruské dopravní letadlo nad Sinají naznačují jistou změnu strategie Islámského státu, píší v Der Spiegel Jörg Diehl a Christoph Sydow. Poprvé tu islamisté ze Sýrie organizují útoky v zahraničí. Tím se IS začíná podobat al-Kajdě. Zatím jde dohromady o přibližně 350 obětí.
Atentáty směřovaly proti civilistům z Ruska a Francie, tedy proti dvěma zemím, které provádějí letecké útoky na IS v Sýrii a Iráku. Podle tajných služeb byly oba útoky plánovány vysoce postavenými činiteli v Sýrii. V případě útoku na Sinaji se vychází z odposlechů rozhovorů mezi džihádisty ve městě Rakka, které je neoficiálním hlavním městem Islámského státu, a egyptskou pobočkou této teroristické organizace.
Za útoky v Paříži stojí údajně belgický islamista Abdelhamid Abaaoud. Přinejmenším vyškolil některé ze sebevražedných atentátníků v Sýrii a pak je poslal do Evropy. Osmadvacetiletý Abaaoud je známá firma. Narodil se v Bruselu a je marockému původu. Jeho otec má dva obchody s oblečením. Do řad džihádistů prý zatáhl i svého třináctiletého bratra, který ale už možná padl. Sám si říká Abú Umar Súsí. Vyrůstal ve čtvrti Molenbeek, která je známá jako hnízdo radikálů. Chodil na dobrou střední školu, ale vyhodili ho pro nekázeň. Kvůli ozbrojeným krádežím skončil ve vězení. V roce 2013 odešel do Sýrie, kde se podílel na vraždách, a pak se vrátil do Evropy plánovat další útoky. Jeho otec se ho veřejně zřekl.
Tento muž je ukázkou toho, jak věci probíhají. Rodiče přišli do Belgie pracovat. Abdelhamid nebyl žádný frustrovaný chudák. V tomto případě to byla ideologie nikoli sociální příčiny, co ho přivedlo na dráhu teroristy.
Právě on zřejmě stojí za poslední akcí. Tyto centrálně plánované útoky znamenají změnu strategie. Poprvé džihádisté přenesli teror do zemí, které vedou proti Islámskému státu válku. Podle Der Spiegel především pařížská akce provedená ve stylu útočného komanda tajné služby překvapila.
Ještě na konci léta si německé bezpečnostní orgány myslely, že IS svou prioritu vidí v upevnění stávajících sfér vlivu. To na sebe vázalo síly v Iráku a Sýrii. Spolkové ministerstvo vnitra ve své důvěrné analýze uvádí, že tím je zmenšena operativní schopnost koordinovat mezinárodní údery v západních státech. IS s dosavadními atentáty sympatizoval a inspiroval je, ale nyní jsme se dostali do další fáze. Poprvé byli také nasazeni sebevražední atentátníci. Evropané se sice také vyhazovali do vzduchu, ale ne na Západě v zemích svého původu. Islámský stát nyní působí podobně jako al-Kajda na počátku století. S útoky v USA IS údajně také počítá.
Islámský stát má bojovníky z ciziny v oblibě, protože jsou vysoce ideologicky motivovaní a nejsou „lokálně zakotvení“. Odborník na terorismus Peter R. Neumann říká, že „sebevražedné atentáty jsou vojensky velmi účinné, protože mohou s vynaložením malých prostředků napáchat velké škody a šířit velký strach“.
Mezi sebevražednými atentátníky se dnes najdou nejen muslimové arabského původu. Bizarní a tragický je případ dvojčat Kevina a Marka K., kteří byli Němci, blonďáci s modrýma očima. Jeden měl studovat práva, druhý sloužil v Bundeswehru a byl i na misi v Afghánistánu. Oba ale z nějakých důvodů konvertovali k islámu, odešli v srpnu 2014 přes Turecko do Sýrie a nakonec zahynuli jako sebevražední atentátníci. Loni se vědělo přinejmenším o pětadvaceti bývalých vojácích Bundeswehru, kteří se přidali k teroristickým skupinám, jako je Islámský stát. Ví se o dvanácti sebevražedných atentátech spáchaných Němci. Dnes se takoví lidé mohou „realizovat“ ve své domovině.
Problém sebevražedných atentátů je v tom, že jakmile jsou už útočníci na cestě, nedá se jim v akci příliš zabránit. Evropu, Ameriku a teď taky Rusko nejspíš čeká dost horké období. Od takzvaného chalifátu ale není moc chytré proti sobě poštvat celý svět. Tohle už udělal Hitler a nedopadlo to pro něj dobře.