Pokud je někdo nespokojen, že se kdysi nenašly v Iráku žádné chemické zbraně, přijde si konečně na své. Tentokrát je nepoužívá nebožtík Saddám, kterému se staly osudnými ty, co měl, stejně jako ty, co neměl, ale už mu to nikdo nevěřil. Tentokrát jde o Islámský stát, který si ale vybral stejný cíl, zase Kurdy, jako kdysi irácký diktátor. Ten jich tehdy zavraždil 50 až 100 tisíc, sami Kurdové uvádějí 180 tisíc.
O chemických útocích píše server CNN, který se odvolává na britské organizace Conflict Armament Research a Sahan Research, které zkoumají situaci na místě.
Islamisté údajně dávají chlór a další chemické látky do trhavin pro sebevražedné atentátníky a do minometných střel. Střely použité v severní Sýrii způsobovaly zhoršené vidění, mdloby, bolesti a dočasné ochrnutí. Kde na to berou materiál? Například z obsazené čističky vody nebo používají chemická hnojiva. Místa útoků jsou sebe vzdálena 200 kilometrů, takže koordinace IS je zřejmě dobrá.
Taky na nás může dojít
Všechno, co se týká takzvaného Islámského státu, se nám pořád ještě jeví jako cosi dalekého. Bude to tak do doby, než se fanatici rozhodnou zaútočit v Evropě. Můžeme si myslet, že nejsme první na ráně a že jak z důvodu lepšího zázemí, tak z důvodu lákavějšího cíle to bude nějaký významnější stát, než jsme my. Pokud by se ale rozhodli pro nějakou koordinovanou akci, která by měla ohromit svět, mohlo by být cílů víc.
Rozpad států a kořistění v dobytých armádních skladech diktátorských režimů může být pro ideologické vrahouny prima zásobovací akce.
Pašovat přes hranice kulomet, to by nikomu snadno neprošlo. Ale nenápadnou nádobku se smrtícími viry? Nikdo to neodhalí. Stačí ji mít a pak už se snadno dopraví na místo určení. Jediné, co by tomu bránilo, by byly obavy útočníků, že by se jejich technologie mohla obrátit proti nim. To už poznaly armády za první světové války, když vypustily bojový plyn a on se pak najednou obrátil vítr opačným směrem. Jak se džin jednou vypustí z láhve, už se mu nechce zpátky. Navíc si mnohé, co by se hodilo k útoku, může bojovník opatřit na místě. Kdo by se s těmi hnojivy hlídal, jako kdyby to byl nějaký radioaktivní odpad, že…
Bude to drahé a náročné
To všechno bude od západních zemí vyžadovat velkou koordinaci a velké náklady. Příval uprchlíků je jedním z rizikových faktorů. Nemá cenu propadat hysterii a vidět v každém imigrantovi islamistického agenta. Komunisté taky mezi emigranty nasazovali své lidi, a to ještě neznamenalo, že se neměl poskytnout azyl nikomu. Chce to rozumnou dávku opatrnosti a také zdravého rozumu, který bude pohromadě držet celou Unii, protože jinak se bude některým rizikům čelit dost obtížně.
Jisté je, že tak agresivního soupeře jako tzv. Islámský stát jsme ještě neměli. Jak je patrné, jejich činnost nemá nic společného ani s náboženstvím, protože ho sami neznají. Nad jejich řáděním se pozastavuje i al-Kajda a i těmto teroristům se zdá, že to IS dost přehání.
Zatím je pro nás větším nebezpečím dění v Rusku a nestabilita na Ukrajině. Přitom zrovna teď by se světu hodilo Rusko demokratické a vypočitatelné. Smůla je v tom, že dějiny nikdy nezajímá, co by se nám zrovna hodilo.