Teroristé z Islámského státu plánovali v listopadu 2015 mnohem masivnější atentáty, než se jim nakonec v Paříži podařilo uskutečnit. Islamisté chtěli zaútočit na více místech včetně jiných zemí, zjistili investigativci ze CNN, kteří mají k dispozici interní dokumenty z řady evropských vyšetřování a spolupracovali se zdroji obeznámenými s pařížským vyšetřováním.
Islámský stát podle všeho plánoval zaútočit i v Nizozemsku a zaměřit se i na jiné cíle ve Francii včetně nákupních center v Paříži. Kromě toho se snažil dostat radikály také do Velké Británie, aby uskutečnili atentáty tam. Vysoce postavený úředník zabývající se bojem proti terorismu CNN řekl, že bezpečnostní služby odhalují v Evropě další a další agenty IS.
Dokumenty odhalují nové informace o dvou islamistech zadržených v souvislosti s loňskými listopadovými útoky ve Francii a dalším teroristovi, který měl být rovněž napojen na pařížskou teroristickou buňku. Abid Tabaouni byl zatčen až letos v červenci.
Teroristé jsou skvěle organizovaní a řízení ze Sýrie
Aktivita IS při plánování útoků ve světě roste, varuje analytik CNN a expert na terorismus Paul Cruickshank. „Islámský stát je stále sofistikovanější ve způsobu, jakým to dělá. Je to složitě nastavený systém logistické podpory pro tyto teroristy,“ podotýká odborník.
CNN poukazuje na existenci vysoce organizované sítě IS, jejímž úkolem je právě vymýšlení a realizace atentátů na starém kontinentě. Radikálové v terénu čekají na pokyny od svých nadřízených v Sýrii.
Investigativci ze CNN strávili dlouhé měsíce procházením 90 tisíc stran dokumentů z vyšetřování. Většinou šlo o záznamy výslechů, informace o důkazech a data z mobilů, která nabízejí vzhled do zahraničních operací křídla IS známého jako Amn al-Kharji.
Sociální sítě, šifrování, přezdívky a falešná identita
Z vyšetřování vyplynulo, že podezřelí radikálové hojně využívají sociální média jako Viber, Telegram a WhatsApp. Jejich komunikace je často šifrovaná. Disponují aplikací, která jim umožňuje vybrat si telefonní číslo a zamaskovat, kdo volá a odkud.
„Šifrované zasílání zpráv v rámci skupin má revoluční potenciál v plánování teroristických útoků, protože celé buňky mohou koordinovat svou činnost v reálném čase, aniž by se na ně přišlo,“ poznamenal Cruickshank.
Dokumenty rovněž odhalují, jak členové IS poskytují svým lidem v terénu jen tolik informací a peněz, kolik potřebují, aby splnili svůj úkol. Trvají také na přezdívkách, a to i v rámci týmů.
Džihádisté si v rámci teroristické sítě vzájemně poskytují informace o tom, zda použít, nebo nepoužít skutečná jména na hraničních přechodech a letištích, případně jak se dostat přes hranice nelegálně. Jedna z takových rad například zněla, aby se schovali ve vlaku na toaletách.