Irácký premiér Hajdar Abádí včera poblahopřál ozbrojeným silám k vítězství nad Islámským státem (IS) v Mosulu. Osmiměsíční ofenzíva tak konečně sklidila své sladké plody. Od října však kvůli bojům uprchly stovky tisíc civilistů. Mnozí jsou stále uvězněni a jsou ISIS využíváni například jako lidské štíty (BBC 9. 7. 2017).
Jak probíhala bitva o Mosul?
Operace byla zahájena v říjnu 2016 po rychlém postupu Islámského státu v Iráku, který se v roce 2014 města zmocnil. Do vojenské ofenzívy se zapojilo tisíce iráckých bezpečnostních jednotek, spojeneckých milicí a mezinárodních sil. Irácká armáda měla k dispozici západní techniku, mimo jiné i stroje z Česka (idnes 17. 10. 2016).
Mosul byl po staletí významným centrem mezinárodního obchodu, je druhým největším městem Iráku, a před vypuknutím bojů jej obývaly téměř tři miliony obyvatel. Jedná se o velice strategické místo, kvůli ropným polím. Pro Islámský stát má Mosul také symbolický význam, bylo to právě zde, kde vůdce Abú Bakr Bagdádí vyhlásil vznik chalífátu.
Zpočátku rychlý ofenzivní postup postupně zpomalil silný odpor islamistů i špatné počasí. Džihádisté do boje vysílali drony, sebevražedné atentátníky či auta plná výbušnin. Známá je i jejich síť tunelů, které džihádisté využívali jako únik.
Podle Mezinárodní organizace pro migraci uprchlo v důsledku války v Mosulu z domova více než 800 000 lidí.
Islámský stát vznikl jako ozbrojená skupina na přelomu 20. a 21. století v Iráku. Jedná se o odnož militantní islamistické teroristické organizace Al Káida, v jejímž čele stál terorista Usáma bin Ládin. Cílem Islámského státu je snaha o obnovení chalífátu nad územím, které v dějinách spadalo pod muslimskou nadvládu.
IS se do povědomí většiny lidí dostal zejména díky ozbrojeným náboženským konfliktům po pádu režimu Saddáma Husajna v Iráku. Islámský stát v Iráku se angažoval především v jeho sunnitských částech, a později také v Sýrii. ISIS dosáhl v Iráku výrazných vojenských úspěchů, do značné míry ovládl dění ve Fallúdži, v Anbár a Mosulu. Pod svoji kontrolu získal také značné zásoby irácké ropy. Na místech, která „spravuje“ ISIS, dochází k násilnostem na křesťanech, jezídech, šíitech i sunnitech. Území ovládané ISIS praktikuje – v jeho nereformované, středověké variantě – právo šaría (polit.fss.muni.cz).