Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson podal demisi v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers), jež se týká převodů peněz do daňových rájů. V investicích prý zatajil miliony, informuje britská BBC. Podle listu The Financial Times se tak předseda islandské vlády stal mezi státníky první obětí tohoto skandálu.
Sigmundur Gunnlaugsson nejprve požádal prezidenta Ólafura Ragnara Grímssona o rozpuštění parlamentu. Kvůli aféře Panamských dokumentů mu totiž hrozilo vyslovení nedůvěry. Prezident ale podle médií po setkání s premiérem oznámil, že nejprve svolá rozhovory s hlavními politickými stranami a teprve pak se rozhodne, zda vypíše nové volby.
Už zhruba desetina ze zhruba 330.000 obyvatel Islandu podepsala petici, která vyzývala premiéra k rezignaci. Předseda středopravé vlády je jedním ze světových státníků, kteří jsou údajně zapleteni do skandálu s využíváním daňových rájů. V pondělí večer se na demonstraci v centru metropole Reykjavíku sešlo na 10.000 lidí. Gunnlaugsson odstoupit odmítal.
Podle serveru Iceland Monitor se proti premiérovi postavili i členové jeho vlastní strany. Radní z premiérovy Pokrokové strany v druhém největším islandském městě Akureyri v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích napsali, že Gunnlaugsson ztratil důvěru a měl by podat demisi.
Server Iceland Monitor uvedl, že pondělní protest před budovou parlamentu v Reykjavíku byl jednou z největších politických demonstrací v dějinách Islandu. Lidé pískali na píšťaly, bubnovali na bubny a někteří mávali banány, aby naznačili, že žijí v banánové republice.
Kauza Panamských dokumentů se objevila v neděli, když novináři z několika zemí zveřejnili informace uniklé z panamské poradenské společnosti Mossack Fonseca. Ta pomáhá zakládat anonymní firmy v daňových rájích. V dokumentech figurují také někteří bývalí i současní politici a další známé osobnosti.
Například Gunnlaugsson údajně prostřednictvím offshoreové firmy zatajil milionové investice do bank ve své zemi. Když se v roce 2013 stal premiérem, byl přitom zapojen do vyjednávání o osudu tří islandských bank, které zkrachovaly v důsledku finanční krize na konci minulého desetiletí.