Vláda má na středečním jednání rozhodnout, zda souhlasí, aby se Istanbulská úmluva příští týden ratifikovala na unijní úrovni. Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) by se kolem dokumentu měly uklidnit vášně a myslí si, že nejprve by měla proběhnout národní debata. Bude navrhovat, aby se hlasování na unijní úrovni Česko zdrželo, informoval iRozhlas.
Blažek zaujímá k úmluvě kladné stanovisko a přidal se tak k ministrům za STAN, Piráty a TOP 09. V kladném duchu se vyjádřil i předseda vlády Petr Fiala (ODS). Míní, že by se o úmluvě měli na plénu pobavit poslanci. „Proto by ji vláda měla předložit parlamentu,“ sdělil mluvčí premiéra Václav Smolka.
Vláda má na středečním zasedání rozhodnout, jak s úmluvou naložit při unijním hlasování, které se má uskutečnit příští týden. Blažek prý bude navrhovat, aby se Česko zdrželo. „Já bych dnes byl úplně nejraději, kdyby náš zástupce jel do Bruselu, kde se o tom bude jednat, se stanoviskem zdržujícím se. Ale opravdu se na to dívám tak, abychom se snažili uklidnit vášně,“ uvedl Blažek.
Je podle něj třeba uvědomit si, že když dokument schválí EU jako celek, nebude to pro Českou republiku právně závazné. Současně by nebylo dobré, aby Česko na unijní úrovni hlasovalo pro přistoupení dřív, než bude uzavřena národní debata. Poznamenal také, že téma na evropské úrovni začalo spěchat, protože ho chtějí Švédové, kteří nyní mají předsednictví, „rozjednat“. „Schvalovat to bude Rada ministrů dopravy, což samo o sobě už je trošku paradoxní,“ uvedl.
Resorty vedené hnutím STAN ale s jeho návrhem nesouhlasí. „Tento přístup se dostal do rozporu s připomínkami následujících resortů, které požadují kladný postoj ČR k úmluvě: ministra pro evropské záležitosti, ministerstva vnitra, průmyslu a obchodu, školství, mládeže a tělovýchovy a také úřadu vlády,“ stojí ve zprávě pro jednání vlády, kterou má k dispozici Aktuálně.cz.
Poslankyně Barbora Urbanová (STAN) se k tomu vyjádřila na twitteru. „Já k tomu jenom jedno: připadá nám důležité zastávat se obětí násilí na všech úrovních.“
Istanbulskou úmluvu podepsalo 45 evropských států, z členů EU ji definitivně schválilo 21. Šest zemí ji podepsalo, ale neratifikovalo. Kromě Česka jde o Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Litvu a Lotyšsko. Proti přistoupení Evropské unie k úmluvě se postavily Polsko, Maďarsko, Slovensko a Bulharsko. Česko při klíčové debatě mezi stálými zástupci členských států v Bruselu v únoru nevzneslo námitky.
Pokud by EU příští týden úmluvu ratifikovala, byl by její obsah vymahatelný v oblastech kompetence Unie, tedy například při výkladu azylového práva pro cizince v Unii. Nijak by to nezasahovalo do domácích pravidel o potírání a trestu domácího či sexuálního násilí.