Po více než sedmi letech končí na pozici šéfredaktora Lidových novin ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše István Léko. Podle listu jej nahradí Petr Bušta, dosavadní šéfeditor. Na místě ředitele redakce zůstává Veselin Vačkov. Přinášíme ukázky z díla šéfredaktora novin, které kdysi měly navazovat na tradici intelektuálního listu Karla Čapka a Ferdinanda Peroutky.
István Léko v posledních letech psal zejména do rubriky Lékárna, v níž se často věnoval politice Babišovy vlády. Publikoval zde celou řadu pochvalných textů. Přinášíme několik ukázek z textů končícího šéfredaktora.
Lidové noviny vydaly v roce 2016 desítky článků proti policejní reorganizaci, kterou Babiš ostře kritizoval, a kvůli které bude pravděpodobně navždy nenávidět Milana Chovance. Jeden článek se například jmenuje Oranžová temnota vzplála a Léko píše: „Ministr Chovanec po sérii zákeřných faulů porazil naivně hrající pestrobarevný tým, jehož kapitánem byl Babiš. Chovanec si mohl dovolit hrát nečistě, protože před zápasem mu rozhodčí slíbil, že pokaždé, když bude mít míč u sebe, zavře oči a protestujícím hráčům soupeře dá žlutou kartu nebo rovnou červenou.“ – Lidové noviny, 17. 6. 2016
„Šéf hnutí ANO s touto alternativou počítá od chvíle, co před několika lety vstoupil do politiky. Ale do voleb určitě nebude sedět doma, kousat si nehty a čekat, až na dveře zaklepou policisti s televizními štáby v zádech. Babiš totiž patří do tábora lidí, kteří přesto, že slyší zaručené zprávy o blížícím se konci světa, vezmou si rýč, vykopou díru a zasadí strom.“ – Lidové noviny, 26. 5. 2017 (po zveřejnění nahrávek Skupiny Šuman)
„Na co Babiš narazil, je tzv. deep state (hluboký stát), což je nový výraz používaný západními politology zejména po nástupu Donalda Trumpa. Jinde, třeba v Itálii, se tomu říká chobotnice, u nás se uchytilo slovo matrix, ale používá se i systémová smlouva, což je vyšší a rozšířená varianta známé opoziční smlouvy mezi Klausem a Zemanem. V praxi jde o velmi pevnou mocenskou strukturu s dlouhodobou strategií ovládnout zejména zákonodárství (mít vždy více než 101 poslance), mít pod kontrolou regulátory (antimonopolní úřad, ČNB, regulátor sektoru energetiky apod.), tajné služby, policii, justici, tedy státní zastupitelství a soudy, média a velvyslanecké posty v klíčových zemích.“ – Lidové noviny, 20.10. 2017 (předvolební text šéfredaktora)
Léko a pandemie
Speciální roli sehrál Léko během koronavirové krize. Například 2. 4. 2020 se ve sloupku Šťastné Česko! Léko pustil do tehdejšího šéfa Ústředního krizového štábu (který Babiš dovolil aktivovat až velmi pozdě a ještě ne právě dle zákona, pozn. red.) Jana Hamáčka. „Nevíme, kdo poradil premiérovi, aby šéfem krizového štábu jmenoval Jana Hamáčka, ale dát tak skvělého koně pod skomírající sociální demokraty svědčí o tom, že Andrej Babiš je prvotřídním filantropem, protože svému koaličnímu partnerovi opravdu přeje úspěch,“ začíná svůj text Léko. Předsedovi vlády to ale nikdo neporadil, fakt, že ministr vnitra tento štáb řídí, odpovídal zákonu. Hamáček si dovolil dát dohromady ekonomický tým. Podle Léka by se ale měli ekonomikou zabývat pouze premiér a ministryně financí.
„Je dost pravděpodobné, že příštím hlavním hostem nedělního diskusního pořadu veřejnoprávní televize Otázky Václava Moravce bude Švejnar. Kromě Hamáčkova ekonomického týmu, jehož členové budou před kamerami televize školit ekonomické ministry Babišovy vlády, co dělají špatně, co by měli dělat jinak a hlavně lépe, vládní kroky čím dál hlasitěji budou kritizovat i ekonomičtí ministři zcela stínového kabinetu tzv. demokratických stran,“ uvedl Léko.
Jen o den později, 3. 4. 2020, vyšel v jeho rubrice Lékárna text Sobci proti Rašínovu státu. V tomto článku připomíná Léko situaci z roku 1922, kdy se hospodářství mladičkého státu jen pomalu vzpamatovávalo a Rašín tedy na všechny apeloval, aby se uskromnili a nepožadovali výhody. To je podle autora článku podobné koronavirové krizi, a tak v narážce zejména na podnikatele, na které tvrdě dopadl tzv. lockdown, Léko píše: „Však už slyšíme hlasité výkřiky některých, jak hned nastavují ruku ke státu k náhradě škod, přestože sami nouzi nemají. Škody utrpíme všichni, chudí i bohatí, ale povinností státu je postarat se o ty skutečně potřebné, které současná krize vehnala do zoufalých a neřešitelných situací. Musí pomoci sociálně slabým rodinám s dětmi, samoživitelkám, zaměstnancům, kteří přijdou o práci, malým podnikatelům, kterým se zavřely obchody a provozovny a již nemají z čeho žít. Těm, kdo by bez pomoci státu tuhle krizi nezvládli a nevzchopili se. Nikoliv těm, kdo v klidu přežijí, ale nevydělají, kolik očekávali.“
24. 4. 2020 vyšel z dnešního pohledu asi nejpozoruhodnější článek s titulkem Hvězdou na mapě Evropy. To je skutečně pochvalný text pro Babišovu vládu, jaký byste s klidem mohli publikovat v roce 1977. Léko upozorňuje čtenáře, že ze sledování televize nebo jiných médií mohli získat dojem, že všechno je v době karantény špatně. Ale šéfredaktor Lidových novin přišel sdělit, že opak je pravdou.
„Politici tzv. demokratické opozice denně vydávají prohlášení, že by celou krizi s koronavirem řešili úplně jinak a hlavně mnohem lépe. Tento sbor přichází většinou s naprosto nerealistickými a populistickými návrhy, na jejichž konci svítí stamiliardové ztráty, které by měli uhradit daňoví poplatníci,“ napsal Léko. Opět je tu tzv. demokratická opozice, tentokrát se však mluví o populistických návrzích. Když se tu dnes těsně před volbami rozdávají pětitisícové balíčky seniorům, člověk by se až zasmál. Léko uvádí, že v době krize v roce 2008 podnikatelům a firmám tehdejší vláda nepomohla, ta Babišova naopak dělá, co může. „Problém těchto politiků spočívá v tom, že v mocenských křeslech, kam se již pěkně dlouho marně touží dostat, někdo už sedí, jenže ne kvůli tomu, že by Andrej Babiš a Jan Hamáček možnost sestavit vládu vyhráli v loterii. V demokracii rozhodují volby a pro naši zemi je opravdu štěstí, že ji zase neřídí padlí politici,“ myslí si Léko.
Tímto přejeme mnoho zdaru v další kariéře! Určitě nezapomeneme.