Italská Via Appia, nejstarší a nejdůležitější silnice starověkého Říma, byla jmenována památkou světového dědictví UNESCO. Itálie se tak stala zemí s nejvyšším počtem památek na seznamu. Via Appia je už šedesátá.
Via Appia, přezdívaná „Královna silnic“, spojovala Řím s přístavem Brindisi na jihu a znamenala revoluci ve výstavbě silnic. První úsek postavil v roce 312 př. n. l. římský státník Appius Claudius Caecus a vedl až do města Capua. Do té doby byly jediné cesty mimo starověký Řím etruské a vedly směrem k Etrurii, což byl region střední Itálie.
Dnes je zachováno prvních 17 kilometrů dlážděné cesty v archeologickém parku Appia Antica na jihu Říma. Dokonale neporušená silnice, oblíbená mezi milovníky historie, pěšími turisty a cyklisty, je lemována zbytky starověkých římských akvaduktů a vil. Pod cestou je rozlehlá síť katakomb.
Návrh na přidání stezky na seznam památek UNESCO podalo italské ministerstvo kultury. Ministr Gennaro Sangiuliano na sociální síti X napsal, že jde o „uznání hodnoty naší historie a naší identity“. „UNESCO pochopilo výjimečnou univerzální hodnotu mimořádného inženýrského díla, které bylo po staletí zásadní pro obchodní, sociální a kulturní výměny se Středozemím a Východem,“ řekl.
Via Appia je šedesátým místem kulturního dědictví v Itálii. Kromě ní seznam zahrnuje například historické centrum Říma, Florencie, Benátek, Pisy a Neapole, pět vesnic Cinque Terre nebo jeskynní město Matera.
Po Itálii má nejvíce zapsaných míst Čína (celkem 59). Následuje Německo s 54 památkami a Francie s 53. Česká republika má 17 míst zapsaných do seznamu UNESCO, patří k nim například centrum Prahy, Český Krumlov, Telč a Kutná Hora.