
Giorgia Meloniová FOTO: Evropská unie
FOTO: Evropská unie
Itálie nyní nepočítá s vysláním svých vojáků do mise na Ukrajinu. Uvedl to ve středu italský úřad vlády po schůzi koalice před čtvrtečním jednání v Paříži. Krátce před prohlášením ale ministr zahraničí Antonio Tajani řekl novinářům, že by italští vojáci mohli být součástí mise OSN na Ukrajině, napsala agentura ANSA. O vyslání vojáků některé evropské země jednají v rámci zvažovaných bezpečnostních záruk, které by mohly poskytnout Ukrajině v případě příměří či míru s Ruskem.
O vyslání vojáků ve středu italská premiérka Georgia Meloniová jednala s předsedy dalších koaličních stran Tajanim a Matteem Salvinim a ministrem obrany Guidem Crosettem. Jednání se uskutečnilo před čtvrteční schůzí v Paříži, kde se dá čekávat, že lídři přítomných zemí budou o bezpečnostních zárukách znovu jednat. Meloniová by se setkání v Elysejském paláci měla zúčastnit.
Během dnešního jednání v Římě se vůdci vládních stran shodli na potřebě zajistit „silné a účinné bezpečnostní záruky pro Ukrajinu“, uvedl úřad vlády. Podle prohlášení by se o to měly postarat evropské země a Spojené státy. „Schůze umožnila zopakovat, že se nepočítá s žádnou národní účastí ve vojenských jednotkách na území (Ukrajiny),“ sdělil úřad vlády.
Proti návrhu na možné vyslání vojáků se již dříve vyjádřil Salvini. Samotná Meloniová označila vyslání vojáků za málo účinné řešení. Podle Tajaniho se dnes lídři vládní koalice dohodli na tom, že by Itálie nevyslala své vojáky na Ukrajinu do „misí, které by nebyly pod OSN“. Řekl to krátce před vydáním vládního prohlášení o schůzi.
Podle Tajaniho koalice podporuje Meloniové návrh rozšířit na Ukrajinu článek 5 Severoatlantické smlouvy, aniž by země vstoupila do NATO. Vládní prohlášení tvrdí, že návrhu vyjadřují podporu další, blíže neurčené státy. Meloniová řekla, že takový krok by automaticky neznamenal potřebu vyslat vojáky na Ukrajinu v případě napadení. Poukázala, že článek 5 počítá s tím, že země NATO budou jednat o formě kolektivní pomoci napadenému státu, a taková pomoc nemusí mít nutně vojenskou povahu.
Itálie sice Ukrajině dodává vojenskou pomoc, část koalice, především Salviniho Liga, jsou dlouhodobě proti prohlubování takové pomoci. Liga kritizuje také plány na posílení evropské obranyschopnosti, které představila v březnu Evropská komise.