I v Itálii se problém uprchlíků začíná vracet do popředí zájmu politiky i veřejnosti. Ještě před 2-3 měsíci prioritou běžného Itala bylo překonání dlouholeté hospodářské krize a stagnace. Z tohoto hlediska se situace zlepšila, i když růst Apeninského poloostrova je stále nižší než u většiny zemí Unie. Poslední průzkumy veřejného mínění ale ukazují, že na první místo se dostává migrace.
Proud migrantů je sice mnohem silnější na Balkáně než do jihoitalských přístavů, ale nedávné rozhodnutí Rakouska uzavřít hranice znamená, jak se vyjádřil ministr vnitra Angelino Alfano „že pak všichni migranti zůstanou u nás“. Itálie se proto snaží, aby schengenská dohoda zůstala v platnosti, ale je si vědoma, že situace se vyvíjí proti jejím zájmům. Příliv uprchlíků přes moře během prvních dvou měsíců roku 2016 mezitím vzrostl o 25 procent v porovnání se stejným obdobím roku 2015 a jakmile se počasí zlepší, určitě nadále poroste.
Ale bolest hlavy činí Římu něco jiného. Hranice mezi Řeckem a Makedonií byla prakticky uzavřena. A existuje konkrétní riziko, že se tlak uprchlíků přesune do Albánie a černé Hory a odtud přes Jadran do jihoitalské oblasti Puglia. Pro italskou pobřežní stráž by se tak otevřela nová fronta dlouhá alespon 450 kilometrů.
„Přijdou? Ne, už přišli“, prohlásil dopisovateli deníku „Corriere della Sera“ albánský ministr vnitra Saimir Tahiri. „Prozatím jich bylo jen několik set, poslali jsme je zpátky do Řecka, ale víme, že se zdržují asi deset kilometrů od hranice a čekají na vhodnou příležitost“.
V Itálii ještě nezapomněli na počátek 90. let, kdy do jižní Itálie připluly desítky tisíc Albánců. Problém byl vyřešen až poté co Itálie uzavřela s Albánií readmisní dohodu, která mj. umožnila kontrolu albánského pobřeží italským vojenským námořnictvem. Část Albánců v Itálii zůstala a dnes je dosti dobře integrovaná, i když se občas objeví zprávy o útocích albánských gangů na zámožné osoby hlavně v Severní Itálii. Ale většina se vrátila, protože se situace ve vlasti značně zlepšila.
„Vyslali jsme do Tirany skupinu expertů, kteří mají pomoci místní policii v boji proti ilegální imigraci“, prohlásil ministr Alfano. Jeho albánský kolega ale dodává: „Nemáme sami dost sil na to abychom hájili naši hornatou hranici s Řeckem. Italové nám přijdou pomoci, ale myslím, že nás čekají obtížné okamžiky. Jakmile někdo v horách překročí hranici, během jednoho dne bude na pobřeží. Naše zločinecké gangy se už připravují na nový byznys“, dodává Tahiri.
Nejde jen o Albánii, podobný proud by mohl zamířit do černé Hory, kde již také delší dobu existuje celá řada pašeráckých organizací, které by na obchodu s uprchlíky silně vydělaly.
Takže i pro Itálii má účinná dohoda s Tureckem mimořádný význam.