Všichni Italové se v současné době musí vypořádat s celostátní karanténou, což znamená, že musí zůstat doma. Dosud byla epicentrem infekce severní Itálie. Rostoucí počet případů je ale teď patrný i v jižní Itálii, která je chudší, méně rozvinutá a zřejmě méně odolná, aby vydržela ekonomický dopad koronavirové krize.
Celkem 60 milionů lidí musí zůstávat doma. Pokuty hrozí všem, kdo by odešli z domu bez oprávněného důvodu, jako je nákup potravin nebo léků, nebo pokud musí pracovat a nemohou to dělat z domova.
Zatím byl nejakutnějším ohniskem viru bohatý region Lombardie, kde se v Miláně nachází finanční centrum Itálie. Virus byl poprvé detekován kolem poloviny února, ale v pondělí už měla Lombardie něco přes 25 tisíc případů a nemocnice se dostaly na hranici svých možností.
Virus se ale rozšířil i na jih a obyvatelé i politici mají velké obavy z toho, jak budou jižní regiony, které jsou převážně chudší, méně rozvinuté a méně vybavené ze zdravotnického hlediska, zvládat ekonomický a zdravotní dopad koronaviru.
„Lidé se velmi bojí,“ řekla stanici CNBC Rachele, matka dvou malých dětí, se kterými žije v Salernu v Kampánii. „Na jihu se virus rychle šíří a my máme hodně úmrtí. Doufáme, že tato situace brzy skončí. Situace je tu příšerná, jsme stále zavření v našem domě, nemůžete jít ven.“
Nyní počet nakažených v Itálii překonal Čínu (podle oficiálních čísel, pozn. red.) a je na druhém místě za USA.
Kampánie (region pod Laziem, kde se nachází Řím), Kalábrie a Sicílie mají nejvyšší míru nezaměstnanosti v zemi, s přibližně 20 procenty dospělé populace bez zaměstnání. Nejhorší je to ve věkové skupině 16 až 24 let, kde se podle údajů EU nezaměstnanost pohybuje kolem 50 procent.
Křehká ekonomika těchto regionů přiměla mnoho lidí, aby se uchýlili k práci načerno. Tu lze ale snadno ztratit a tito lidé pak propadnou oky sítě sociálního zabezpečení.
Když se koronavirus poprvé objevil v řadě měst v Lombardii a byla nařízena karanténa a pak ještě 9. března rozšířena, představitelé jižních regionů prosili obyvatele, kteří odešli na sever za prací, aby se nevraceli domů a nezavlekli tam virus.
„Mluvím s vámi, jako byste byli moje děti, moji bratři, moji synovci a neteře: Zastavte se a vraťte se,“ psal na Facebooku Michele Emiliano, prezident oblasti Apulie. „Vystupte na prvním vlakovém nádraží, nenastupujte do letadel do Bari a Brindisi, otočte svá auta, vystupte z autobusů na další zastávce. Nepřenášejte epidemii, která zasáhla Lombardii, Veneto a Emilia-Romagnu, do vaší Apulie.“
Není ale moc jisté, zda byly tyto výzvy vyslyšeny. Někteří politici se obávají, že by mohlo dojít k tragickým událostem, až naroste sociální napětí, a žádají Řím, aby pomohl. Mluví se také o prohloubení pocitu rozdělení mezi severem a jihem země, protože obyvatelé už od státu nic nečekají a chtějí se spolehnout sami na sebe. Pomoc slibovaná vládou se podle nich nedostavuje a lidé se snaží zařídit se nezávisle. Všichni čekají, zda křivka počtu nakažených dosáhne už konečně svého vrcholu a začne klesat. Zatím jsou mimořádná opatření vyhlášena do 12. dubna.
(Zdroj: CNBC.com)