Předseda Pirátů Ivan Bartoš po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech nepotvrdil, že by měla hlava státu výhrady k nominaci Jana Lipavského na místo ministra zahraničí. Nadále tak není jisté, kterého ze členů vlády se prezident případně chystá „vetovat“. Bartoš řekl, že podle dohody se Zemanem nebude personální záležitosti komentovat, než se prezident v tomto a příštím týdnu sejde se všemi ministerskými kandidáty.
Zeman v polovině listopadu řekl televizi Nova, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády. Aby nemusel vetovat celou vládu, premiérovi Petru Fialovi (ODS) plánoval navrhnout, aby dotčený úřad řídil, nebo řízením pověřil jiného člena vlády. Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů. O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje.
Bartoš dnes nepotvrdil spekulace, že Zeman má výhrady k pirátskému kandidátovi Lipavskému. „Prezident mě žádal, abych nijak nevystupoval, dokud neproběhnou setkání se všemi kandidáty,“ uvedl. Motivaci prezidenta k vetování nechtěl hodnotit a dohodu bude ctít, řekl. Plánované schůzky prezidenta s kandidáty znamenají v aktuální epidemické situaci zdržení, připustil Bartoš. „Mohlo by se postupovat rychleji, ale musíme brát v potaz zdravotní stav prezidenta,“ dodal. Schůzky se navíc konají po dohodě s Fialou, takže je třeba je respektovat, uvedl.
Zeman se v minulosti pokoušel ovlivnit složení vlád opakovaně. Odmítl jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho nebo ministrem kultury Michala Šmardu (oba ČSSD). Prezident tak učinil i přes výtky odborníků, podle kterých ústava hlavě státu neumožňuje určovat složení kabinetu. Šmarda se nominace po vleklém sporu vzdal, místo Pocheho nakonec sociální demokraté navrhli do čela MZV Tomáše Petříčka.