Předseda Pirátů Ivan Bartoš hodnotí v rozhovoru pro deník FORUM 24 postup vlády při rozvolňování krizových opatření. Hovoří ale také o policejní ochraně pro demokraticky zvolené politiky kvůli ruské hrozbě nebo o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, který se v europarlamentu znovu dostává na stůl.
Zatím to vypadá, že s novelou, která by měla posílit pravomoci ministra zdravotnictví, jsou komplikace i ve vládní koalici. Jak se na doposud zveřejněný návrh díváte?
S návrhem, který by rozšiřoval pravomoci ministra zdravotnictví na neomezeně dlouhou dobu, jsme absolutně nesouhlasili. Je proto dobře, že vláda jeho projednání zcela přerušila, a vypadá to, že se vydá cestou, kterou jsme již s Piráty nastínili v našem plánu „Budoucnost řešíme teď“, a to zavedením pandemického stavu vedle nouzového. Pokud vláda tedy přijde s tím, že zavede pandemický stav tak, jak jsme to navrhovali, je to správný směr a jsme připraveni jednat o konkrétních parametrech.
Před více než měsícem jsme spolu probírali, že vládní opatření jsou poněkud chaotická a nejasná. Jak se díváte na postup při jejich rozvolňování?
Vláda pokračuje ve stejném trendu ve stylu „chaos, kam se podíváš“. Lidé se v tom uvolňování přestávají orientovat a institucím chybí často nezbytné informace. Firmy, školy a další často do poslední chvíle čekají na podmínky, za jakých mohou otevírat a vracet se do normálu, což je pro ně nesmírně komplikované. Mnohdy pak jsou podmínky téměř nesplnitelné a provozovatelé tak raději třeba nechají zavřeno.
Co Pirátům chybí v aktuálně ohlášené pomoci firmám a podnikatelům? Co by se mělo udělat jinak?
Řadu věcí, které jsme původně navrhovali a vláda je odmítla, nakonec předložila do Sněmovny jako své vlastní návrhy. Tato PR hra vlády oddálila potřebnou pomoc i o měsíc a více. S něčím jsme tedy spokojeni, protože jsme to sami prosazovali. Konkrétně jde o odložení třetí a čtvrté vlny EET, ošetřovné pro DPP a DPČ, kteří si platili pojištění a jsou to často třeba maminky s dětmi. Kompenzační bonus pro malé s. r. o., příspěvek od státu na nájemné pro podnikatele, které se nyní projednávají. Naopak stále chybí podpora pro OSVČ, které měly souběh se zaměstnáním, či kompenzační bonus pro dohodáře obecně, přitom to jsou senioři, invalidní důchodci či studenti, kteří si přivydělávali při studiích. Tento bonus se nám snad ve středu konečně podaří protlačit. Po více jak měsíci, co jsme to při jednání s panem premiérem jasně vysvětlovali. To vše jsou skupiny, na které vláda v době krize doslova kašle, pokud jim dlouhodobě byrokracií rovnou nehází klacky pod nohy.
Váš primátor Zdeněk Hřib má policejní ochranu. Reagovali podle vás na skandální chování Ruska politici, zejména vládní, dostatečně?
Ochranu nemá jen primátor, ale i další dva demokraticky zvolení politici. Zní to jako zápletka akčního filmu, ale bohužel jde o realitu, ve které žijeme. O to více mi připadá reakce ANO nepochopitelná. Jaroslav Faltýnek to opakovaně potvrdil dnes v Parlamentu. Nechtějí se tím zabývat. Je to zklamání. Věřím, že právě tohle je jedna ze situací, kdy by se mělo upustit od politikaření a táhnout za jeden provaz. Jde o bezpečnost lidí, co tady žijí, a o udržení si nezávislosti naší země, za kterou jsme tvrdě bojovali. A to by pro nás všechny mělo být nejdůležitější.
Jak je podle vás možné, že takováto věc nepovede například k vyhoštění ruských diplomatů?
Snížení počtu diplomatů je jednou z vhodných odpovědí na ruské vměšování do českých záležitostí. Ostatně ruská ambasáda v Praze má 140 lidí, to je nepochopitelně vysoké číslo, činnost ambasády by to tedy nenarušilo. Česko by se mělo ostře ohradit proti ruskému zákonu na ochranu válečných památníků. Ministr Petříček by také mohl požádat na Radě EU ostatní ministry zahraničí o vydání jednotného celoevropského stanoviska, které by takové kroky vůči jedné ze členských zemí EU jasně odsoudilo.
Ve čtvrtek bude Výbor pro rozpočtovou kontrolu v Evropském parlamentu projednávat zprávu europoslanců, kteří byli na kontrolní misi v Česku. Závěry jsou již známé. Jak je hodnotíte?
Premiérovy urážky jsou kouřovou clonou, která má zakrýt jeho střet zájmů. Zatímco do českých médií pouštěl silná slova, schůzku s europoslanci zrušil na poslední chvíli. V ČR se premiér obrnil vlivným a početným aparátem píáristů, ale v Evropě tato linka lží, manipulací a demagogie neplatí – premiér České republiky opravdu stojí v kolosálním střetu zájmů. Krom toho Andrej Babiš tu a tam utrousí poznámku nebo snad freudovské přeřeknutí o tom, jak jeho firmy trpí.
Důsledkem mise byla mj. ostuda kvůli urážkám europoslanců Andrejem Babišem. Vašeho europoslance Mikuláše Peksu premiér nazval vlastizrádcem. Očekáváte například omluvu?
Na svém twitteru Andrej Babiš uvedl: „Asi jsem to přehnal. Omlouvám se za to. Byla to nadsázka.“ Následně ještě dodal, že europoslanci Peksa a Zdechovský poškozují naši zemi. Takovou formu omluvy nelze vnímat jako upřímnou, natož jako chlapskou. Ale to jsme od Andreje Babiše ani nečekali a nečekáme, že by se na tom ještě něco změnilo.
Dlouhodobě se hovoří o užší spolupráci opozice. Proto bych se zeptala – máte pocit, že se na ní nějak projeví současná krize? Našli jste třeba více společných témat? Jak se dařilo spolupracovat?
Piráti s dalšími opozičními stranami spolupracovali na konkrétních návrzích a řešeních i před krizí. Zásadní rozdíl „před a po“ tu tedy asi nevidím. Spíše se potvrdilo, že pokud se najde společné palčivé téma, ta spolupráce velice dobře funguje. V posledních měsících jsme jako opozice společně řešili hlavně ekonomická opatření, na která vláda zapomněla, a přineslo to své ovoce. Se Starosty jsme pak například nominovali společného kandidáta, ekonoma Filipa Matějku, do krizového štábu. Představili jsme teď třífázový plán „Budoucnost řešíme teď“ a doufám, že se s řadou našich cílů opoziční i vládní strany ztotožní a s realizací zjevných a potřebných změn pomohou.