Nebylo prý všechno za komunistů špatné. K tomu nyní dospěl i herec Ivan Vyskočil a doložil to průkazným materiálem, z kterého by paní Muriel Blaive musela mít radost.
Ivan Vyskočil se 16. srpna podělil o své myšlenky na Parlamentních listech. Nejdřív zdůrazňuje, jak pochází z „reakční“ rodiny, pak ale pokračuje: „Nebudu tvrdit, že všechno bylo špatně. Naopak, mnoho věcí bylo opravdu lepších, než dnes… Vezměte si jen ty vysmívané sídlištní králikárny. Zkuste dnes sehnat takový králičí byt na sídlišti za méně než 5 milionů. Byla tady spousta věcí, které tu dnes nejsou. Copak se za těch třicet ‚vítězných let‘ vybudovala nějaká velká stavba? Nebýt soudruhů, tak bychom asi v dobách sucha dnes plakali. Kolik se vybudovalo velkých přehrad, elektrárny, školy, průmysl fungoval a prodával a vyvážel do mnoha zemí. Zemědělci, přes ten vždy opěvovaný ‚boj o zrno‘, měli nárok na dovolenou.“
Pak se jeho obdiv přenese na Československou lidovou armádu: „Měli jsme armádu, funkční a schopnou. Kde to dnes je? Kde je průmysl, školství, podpora mladých rodin a porodnosti, kde je armáda schopná zarazit případný příliv nechtěných migrantů? Nebyly sice banány, ale bez banánů žít můžeme. Ale bez brambor ne! Nebyli bezdomovci, lidi měli práci, i když samozřejmě nadávali. Pracovali dokonce i cikáni a cikánské děti s námi chodily na Žižkově normálně do školy. Kde to všechno je? Já bych to řekl. Ale musel bych být – sprostej jak kanál!“
Pak ještě rozebral falšování historie: „Vycházejí s různými honosnými tituly z vysokých škol, plní genderových vědomostí a přehledů o mnohosti pohlaví, ale o životě vědí úplnej prd. Přes všechny tituly co mají, jsou schopni uvěřit blábolům, že druhou světovou začal Sovětský svaz, generál Svoboda že byl padouch stejně jako Koněv, a že všechno, co bylo před rokem 90, že patří do koše.“
A takhle je to celé.
Je skutečně hrozné, že se dnes prostý pracující musí živit banány a nedomůže se brambor. Ani ta úžasná lidová armáda, kde, aniž se válčilo, jen mezi lety 1964–1989 nepřežilo službu 3843 mužů, už není. Pravda, paneláky, do kterých táhlo kdejakou škvírou, se za kapitalismu musely kompletně rekonstruovat, na vozy Škoda se v Británii dělaly vtipy jako u nás na trabanty a porodnost začala klesat už na konci éry Gustáva Husáka, ale proč si nezavzpomínat.
Vyskočil za dob socialismu hrál v desítkách filmů, tak jistě nemůže vzpomínat úplně ve zlém. Ani dnes ještě není všechno zlé, dostal medaili Za zásluhy v oblasti umění od prezidenta Miloše Zemana. Soudruzi nám zase spoluvládnou a Vyskočil si může vykládat své rozumy, aniž mu hrozí něco jiného než útrpné poznámky soudných lidí. Ale mládí, mládí je pryč, tak to dřív přece všechno muselo být lepší.