Olomoučtí žalobci podmíněně zastavili trestní stíhání vlivného podnikatele a sponzora hnutí ANO Davida Rusňáka, zetě budoucí ministryně financí Aleny Schillerové. Týden před jmenováním vlády se tento krok hodí. Ministryni by jistě přitížilo, kdyby byl její zeť souzen jako součást brněnské „mafie“. Jak dopadnou další kauzy hnutí ANO?
Nemělo by zapadnout, o jaký problém se v případě majitele investiční skupiny DRFG a významného zákulisního hráče hnutí ANO Davida Rusňáka jedná. Nejde o bagatelní maličkost. O tom svědčí už jen fakt, že když se kauza letos v květnu rozhořela, samotný Andrej Babiš tlačil na vrácení Rusňákových sponzorských darů, požadoval jeho odchod z hnutí ANO a poněkud nevěrohodně zapřel, že by ho kdy znal.
On-line přístup do živých spisů
Případ dozoruje olomoucké vrchní státní zastupitelství pod vedením Iva Ištvana. Policie po masivní razii obvinila osmnáct lidí, z toho osm bylo stíháno vazebně. Kauza rozsáhlých úniků informací z policejních evidencí a živých vyšetřovacích spisů zasáhla řadu současných i bývalých policistů.
[ctete postid=“169025″ title=“Báječný rok s EET a Účtenkovkou. Rekordman kola nahlásil 1653 účtenek“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/11/Demonstrace-EET-385×230.jpeg“ excerpt=“Ministr financí Ivan Pilný předal první ceny v Účtenkovce, kritiky označované za “ permalink=“http://forum24.cz/bajecny-rok-s-eet-a-uctenkovkou-rekordman-kola-nahlasil-1653-uctenek/“]169025[/ctete]
Rusňák byl obviněný kvůli podezření, že za pomoci bývalých detektivů Šlachtova ÚOOZ dostával on-line informace ze živých vyšetřovacích spisů, které proti němu vedla policie. Kromě toho si řadu let nechával zjišťovat, jestli proti němu nebo jeho firmě podnikající v nemovitostech, telekomunikacích či teplárenství policie zahájila nějaké kroky.
Vyšetřovatelé zjistili dvanáct nelegálních přístupů Rusňáka do policejních evidencí, z nichž si nechával vytahovat informace o kauzách propojených s jeho osobou. Podezření, že se zeť náměstkyně ministra financí Schillerové stal součástí zločinecké organizace, která si u policie zajišťovala ochranu svých byznysových aktivit, se nakonec potvrdilo.
David Rusňák se totiž k trestným činům přiznal, požádal o vyčlenění svého případu z rozvětvené kauzy a o podmíněné zastavení stíhání. Státní zástupci jeho žádosti vyhověli, jen se nesmí dva roky dopustit žádného porušení zákona.
Ištvanův dvojí metr
Tento krok je pozoruhodný z několika důvodů. Stejní Ištvanovi žalobci vedou už několik let trestní řízení v široce medializované kauze údajného úniku jedné citlivé informace z BIS od Jany Nečasové k pražským lobbistům. Kolem tohoto případu byl velký humbuk jako o exemplárním důkazu nežádoucího propojování státní moci s kontroverzními podnikateli, ačkoli probíhající soud zatím nic takového neprokázal.
Rusňákův případ je průkazný, svědčí o jeho dlouhodobém napojení na nezákonné úniky ze živých spisů, a proto je velmi zvláštní, jak snadno z této věci vyklouzl. Otazníky vyvolává i časová souslednost. Ištvanovi žalobci rozhodli krátce předtím, než bude jmenována Babišova vláda.
Může to být shoda okolností. Jenže stejní žalobci v čele s Petrem Šeredou se po boku hnutí ANO přímo zapojili do ostrého střetu o policejní reorganizaci, kdy vynesli informace o údajné závažné trestné činnosti policejního prezidenta Tomáše Tuhého, které se ukázaly jako nepravdivé. Přimhouření oka v Rusňákově případě tedy nemusí být náhodné, zvláště když trestní stíhání zbývajících obviněných pokračuje.
Podivný sponzorský dar
Zapletení brněnského podnikatele do podezřelých aktivit bylo jedním z důvodů, proč Bohuslav Sobotka na jaře odmítl jmenovat Alenu Schillerovou nástupkyní odvolaného ministra financí Andreje Babiše. Nepravdivě totiž uvedla, že nemá s hnutím ANO nic společného.
Objednávání policejních úniků přitom nebylo jediným problémem kolem Rusňákovy osoby. Média v téže době zveřejnila zprávu, že věnoval hnutí ANO před komunálními volbami 1,1 milionu korun a jeho žena, dcera Aleny Schillerové a brněnská radní za hnutí ANO, přidala 200 tisíc. Vliv Rusňákovy rodiny v brněnské buňce ANO v té době rostl a nelze uvěřit, že by o tom adeptka na post ministryně neměla tušení.
Vzápětí se objevily podivné nesrovnalosti, že Rusňákův dar nebyl zaznamenán ve výroční zprávě hnutí ANO za inkriminovaný rok 2014, darovací smlouva prý byla neplatná, a Andrej Babiš dokonce odmítl, že jeho hnutí tento dar přijalo. Tím se dostal do rozporu s brněnským primátorem Petrem Vokřálem, který naopak přijetí daru potvrdil. Šéf hnutí ANO byl tehdy kritizován, že často napadá tradiční politické strany z nekalostí a neprůhledného sponzoringu, a sám má máslo na hlavě.
Výhrady přetrvávají
Nadále přetrvávají i další výhrady, které Aleně Schillerové na jaře zabránily nastoupit do úřadu, a přednost nakonec dostal Ivan Pilný.
Současná náměstkyně odpovědná za daně a cla je spolu s generálním ředitelem finanční správy Martinem Janečkem spoluodpovědná za radikální postup proti podnikatelům. Nadělila jim novou byrokracii, nové povinnosti a zvýšené náklady. Její úředníci jsou bonifikováni podle výše udělených sankcí, což je jen vrcholem bující fízlovací mašinerie, která na ministerstvu financí v posledních letech zapustila kořeny.
O neomylnosti kroků ministerstva je přesvědčena i tváří v tvář skandálním blamážím finanční správy, která začíná prohrávat soudní spory s firmami zničenými nezákonným použitím zajišťovacích příkazů.
S pravděpodobností hraničící s jistotou lze předpokládat, jak pod jejím vedením dopadnou kauzy týkající jejího předchůdce Andreje Babiše.
Čistý stůl
Schillerové bylo vytýkáno, že spolu s Janečkem brzdí důkladné šetření korunových dluhopisů, které si Andrej Babiš výhodně nakoupil od Agrofertu, aby se vyhnul placení daní ve výši 180 milionů korun. Před volbami sice pod tlakem začala finanční správa šetřit všechny podobné případy, dá se však očekávat, jak to dopadne.
[ctete postid=“169354″ title=“Co říkali Babiš, Faltýnek, komunisté a Okamura při první žádosti o vydání?“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2017/11/Čapí-hnízdo-sgl-385×230.jpg“ excerpt=“Nový předseda poslanecké sněmovny Radek Vondráček se uvedl skandálním výrokem, že při “ permalink=“http://forum24.cz/co-rikali-babis-faltynek-komuniste-a-okamura-pri-prvni-zadosti-o-vydani/“]169354[/ctete]
Exministr financí současně čelí trestnímu oznámení vinícímu jej z bankovních manipulací ve prospěch Agrofertu. Jeho podstatou je podezření ze zvýhodňování bank obchodujících se státem a současně s jeho firmami. Dá se v tomto směru očekávat nějaký posun a součinnost vedení ministerstva?
Samostatnou kapitolou je kompetence ministerstva financí kontrolovat správnost čerpání evropských dotací. „Nezávislá odbornice“ Schillerová, kterou Andrej Babiš přivedl do funkce náměstkyně, jistě pohlídá, aby zájmy Agrofertu nebyly narušeny.
Budoucí ministryně má připravený čistý stůl a Ištvanovi může poděkovat. Jak dopadnou další kauzy hnutí ANO, tedy především Čapí hnízdo a Agrotec, ukážou následující týdny a měsíce.