Vrchní soud v Praze potvrdil osvobození bývalého šéfa Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) Martina Dvořáka, lobbisty Iva Rittiga i ostatních deseti obžalovaných v takzvané jízdenkové kauze. Zamítl tak druhé odvolání státního zástupce. Rozhodnutí je pravomocné. Podle obžaloby končilo 17 haléřů z každé vyrobené jízdenky pro pražský dopravní podnik v kapse Rittiga a Dvořáka.
„Nalézací soud splnil pokyny odvolacího soudu, doplnil důkazy v potřebném rozsahu. Důkazní situace se poté výrazně změnila,“ informoval soudce Luboš Vlasák. Právě jeho senát předchozí osvobozující verdikt loni v červnu zrušil a věc vrátil pražskému městskému soudu k dalšímu projednání.
Obžaloba se snažila prokázat, že Dvořák společně s ekonomickým ředitelem pražského dopravního podniku Ivem Štikou obešli zákon o veřejných zakázkách tím, že v roce 2008 podepsali smlouvu na výrobu jízdenek s firmou Neograph.
Údajně se na tom měli předem dohodnout s tamním ředitelem Janem Janků a Rittigovým obchodním partnerem Peterem Kmeťem. Státní zástupce tvrdil, že na Kmeťův návrh účelově označili jízdenky za ceniny, což jim umožnilo nevyhlásit otevřenou výběrovou soutěž na dodavatele.
Papírna platila z každé vyrobené jízdenky 17 haléřů Kmeťově karibské společnosti Cokeville Assets. Podle obžaloby takto firma Neograph nezákonně vyplatila nejméně 40 milionů korun, které pachatelé legalizovali přes další firmy. Obžalovaní manažeři ale uváděli, že šlo o standardní provizi za zprostředkování zakázky u dopravního podniku.
Dvořák s Rittigem i ostatní obžalovaní – kromě spolupracujícího Jaroslava Kubisky – vinu odmítali. Dvořákovi hrozilo šest let za mřížemi, pětiletý zákaz činnosti ve vedení firem a dvoumilionová pokuta. Pro Rittiga žádal žalobce čtyři roky ve vězení a čtyřmilionový trest.
Městský soud však dvakrát došel k názoru, že se žádné protiprávní jednání neprokázalo. Všechny obžalované proto osvobodil. Vrchní soud však pokaždé vyhověl odvolání státního zástupce a vrátil případ k novému projednání. Tentokrát už ale případ zpátky k městskému soudu nepoputuje.