Na úterním prvním jednání výboru Evropského parlamentu pro zahraniční věci se vybíralo jeho vedení. Když neuspěla kandidátka Patriotů pro Evropu, opustili poslanci této frakce sál. Český europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09) tak připomněl pokračující izolaci krajní pravice, na které se dohodli lidovci, socialisté a liberálové. V důsledku toho nezískali Patrioti žádnou vysokou pozici.
Europoslanci v úterý vybírali nové vedení výborů. Evropský parlament má dvacet stálých výborů a čtyři podvýbory. Každý výbor si volí své vedení – předsedu a místopředsedy – na funkční období dvou a půl roku, tedy na polovinu volebního období EP.
Maďarská europoslankyně Kinga Gálová ze strany Fidesz premiéra Viktora Orbána usilovala v zahraničním výboru o pozici místopředsedkyně. Když ale nebyla zvolena, opustila spolu s dalšími europoslanci frakce Patrioti pro Evropu jednací sál.
Gálová se pak ještě rozčílila na sociální síti X, že nebyla zvolena. „Hanba na EPP pro zablokování Patriotů pro Evropu na pozici 4. místopředsedy v AFET, na kterou má podle pravidel Evropského parlamentu nárok. To je proti právnímu státu. Nerespektují pravidla EP, demokracii, a dokonce ani svá vlastní genderová pravidla. Ostudné!“ napsala.
Nad chováním Patriotů pro Evropu se pozastavil český europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09), který je členem zahraničního výboru. „Europoslanci z ‚Patriotů‘ demonstrativně opouští první jednání AFET, zahraničního výboru, poté, co nebyla zvolena jejich kandidátka na místopředsedkyni. Izolace v praxi,“ vzkázal europoslanec.
„Vím, že Patrioti vznikli proto, aby mohli jejich členové doma fňukat, že se s nimi nikdo nebaví, že je to důkaz nedemokratičnosti EU a podobné kecy v kleci,“ dodal potom s tím, že jiný účel než škodit a rozdělovat nemají.
Předsedou zahraničního výboru se v úterý stal německý poslanec David McAllister (EPP). Místopředsedy budou Hana Jalloul Muroová (S&D), Urmas Paet (Renew Europe), Albercio Gambino (ECR) a Ioan-Rareş Bogdan (EPP). Právě proti Bogdanovi kandidovala Gálová.
Frakce Patrioti pro Evropu má 84 členů z 12 zemí a je tak třetí největší skupinou po lidovcích a sociálních demokratech. Patří do ní i sedm zástupců za hnutí ANO a europoslanci z Přísahy a Motoristů sobě Filip Turek a Nikola Bartůšek.
I přes to, že jde o třetí nejsilnější frakci, nemají Patrioti žádnou vysokou pozici. I letos totiž zástupci středové proevropské většiny uplatnili takzvaný cordon sanitaire. Jde o neformální dohodu o izolaci krajní pravice. Ani Patrioti, ani další nová krajně pravicová frakce Evropa suverénních národů tak nemají v europarlamentu místopředsedu. O tuto funkci neúspěšně usilovala také česká poslankyně Klára Dostálová (ANO).