Izraelci už dvě desetiletí investují miliardy dolarů do příprav možného útoku na Írán. Židovský stát pracuje na vývoji speciální munice, jež by byla schopna zničit íránská jaderná zařízení, která se nacházejí hluboko pod zemí. Informoval o tom portál The Jerusalem Post. Schopnosti některých zbraní byly odhaleny poté, co je Izrael prodal zahraničním vzdušným silám.
Minulý měsíc provedl Izrael další úder v Jemenu, při kterém nasadil stíhačky F-15. Letouny vyletěly ze základny vzdálené 1800 kilometrů, čímž předvedly své specifické schopnosti. Stroje, původně určené pro boj ve vzduchu, byly v Izraeli upraveny pro úderné mise. Izraelské letectvo je také vybavilo moderní municí od tamních i amerických výrobců.
Útok na Írán však i přes podobnou vzdálenost představuje mnohem složitější výzvy, napsal portál The Jerusalem Post. Íránci totiž ukryli jaderná zařízení a základny balistických raket hluboko pod zem. Zároveň mají vlastní pokročilý systém protivzdušné obrany, který se podle jejich prohlášení umí se střelami vypálenými z Izraele vypořádat.
Údajně má být podobně účinný jako ruský systém S-300. I přes tato tvrzení však dubnový úder na třetí největší íránské město Isfahán vyspělá obrana nezachytila. Írán zároveň vlastní zastaralou flotilu ruských letounů MiG-29 a amerických stíhaček F-14 ještě z doby Šáhovy éry, které jsou i přes mezinárodní sankce stále v provozu.
Úder na vzdálenost 1800 kilometrů
Z těchto důvodů se Izrael už 20 let připravuje na možný útok na Írán, investoval proto miliardy dolarů do vývoje speciální munice a technologií.
Údery na vzdálenost zhruba 2000 kilometrů provádějí americké nebo ruské síly obvykle pomocí řízených střel a bombardérů. Izrael se však rozhodl investovat část americké pomoci do stíhaček, které zvládnou dvouhodinový let oběma směry. Od pokročilé letky F-15I až po čtyři letky F-16I Sufa.
Firma Lockheed Martin vyvinula speciálně pro tyto stíhačky konformní palivové nádrže, které zvyšují jejich dolet, aniž by výrazně ovlivnily aerodynamiku nebo viditelnost na radarech. Podle portálu The Aviationist pak Izrael vytvořil odnímatelné palivové nádrže pro americké stíhačky F-35. Díky nim dokážou stroje doletět do Íránu a zachovat si schopnost utajení.
Rakety s doletem stovky kilometrů
Izrael zhruba před 15 lety představil dvě útočné rakety dlouhého doletu, které je možné odpálit ze stíhacího letounu. I když informace o jejich přesném dosahu zůstávají nejasné, je jisté, že jejich dolet je stovky kilometrů. To umožňuje útočit na cíle daleko za hranicemi íránské obrany. Střely se pohybují nadzvukovou rychlostí, což zkracuje čas na reakci nepřítele a komplikuje šance na jejich zachycení.
Odolná raketa Rampage
Rampage je raketa, která vychází z modelu EXTRA vyvinuté společností Elbit. Na střele společně pracovaly firmy Israel Aerospace Industries (IAI) a Elbit Systems. Původně byla navržena pro pozemní odpálení, byla však upravena pro nasazení ze vzduchu. Díky možnosti startu z proudových letounů získala větší dolet a rychlost při odpálení. Zároveň je vybavena několika navigačními systémy, které zajišťují přesné zaměření.
S délkou 4,7 metru, průměrem 30,6 centimetru a váhou 570 kilogramů nese 150 kilogramovou bojovou hlavici. Je efektivní proti raketovým bateriím, velitelským centrům a dalším důležitým cílům. Může být odpálena z izraelských letounů F-15, F-16 a F-35 a díky využití stávajících technologii je relativně cenově dostupná. Cena se odhaduje na několik stovek tisíc dolarů za kus.
Mohou odstartovat i z ponorek
Další raketu, kterou lze vypouštět ze stíhaček F-16, případně i z F-35, vyvinula v roce 2019 společnost Rafael. Jedná se o střelu Rocks, která díky satelitní a inerciální navigaci a optickému zaměřování kombinuje nadzvukovou rychlost s maximální přesností. Podle odhadů má dolet 300 kilometrů a může nést 500kilogramovou bojovou hlavici, takže je schopna zničit i opevněné stavby.
Zmíněný izraelský zbrojařský gigant Rafael vyvinul také řízenou střelu s názvem PopEye Turbo, která zvládne vzdálenost až 1500 kilometrů. Mohou ji odpálit izraelské ponorky a nese konvenční i jaderné hlavice. Íránské cíle je schopna zasáhnout přímo z Rudého nebo Arabského moře, aniž by ponorky musely vplout do Perského zálivu.
Prodej těchto moderních zbraní umožňuje izraelským firmám reinvestovat do dalšího vývoje, čímž dokáží snižovat náklady na obranu. Je pravděpodobné, že další nezveřejněná munice je uložena ve skladech tamního letectva a čeká na vhodný okamžik.
Jak ale napsal server The National Interest, Izrael vlastní také raketový systém Jericho, který může nést konvenční a jaderné hlavice. Ale i přesto, že Írán odpálil stovky raket směrem na Izrael, je nepravděpodobné, že by se židovský stát rozhodl pro použití takových zbraní.
Židovský stát o svých schopnostech v této oblasti mlčí, občas pouze oznámí testy raketového pohonu. V roce 1988 však vypuštěním satelitního zařízení Shavit ukázal, že jeho balistické rakety mají velký dosah a mohou být využívány i vojensky. Zatím však zůstává vše mimo hru.