Součástí debaty o zavedení covid pasu v České republice je také pohled do Izraele – nejproočkovanější země světa – a na jeho zkušenosti. Právě tam už covid pasy zrušili, nejsou totiž potřeba. Izrael odstranil některá z posledních omezení, protože počet nových případů klesl na 15 denně.
Izraelská proočkovanost ukazuje, jak dobře očkování funguje. V zemi dostalo alespoň jednu dávku přes 63 procent obyvatel (pro srovnání – Česko je momentálně na 38 procentech) a podle izraelských vědců tu má 70 % občanů proti viru imunitu: ať už díky očkování, nebo přirozené infekci. „Nyní s jistotou víme, že toto číslo je dostatečné k vytvoření stádní imunity,“ řekl pro server Insider Eyal Zimlichman, zástupce největší izraelské nemocnice.
Izraelská vláda se proto v úterý zbavila systému covidových pasů, které do Česka momentálně pronikají. Sněmovna bude rozhodovat o jejich dalším směřování (více zde). Vzhledem k nízkému počtu nakažených Izrael rozhodl, že umožní očkovaným i neočkovaným občanům stejný přístup do restaurací, na sportovní i kulturní akce atp. Zrušeno bylo i omezení shromažďování. Koncerty a festivaly se nyní mohou vrátit k normálu – do doby před pandemií.
Jediným protiepidemickým opatřením tak zbývá nutnost nosit roušky v uzavřených veřejných prostorách. I o tom už však někteří lékaři a hygienici diskutují jako o možném přežitku, který taktéž brzy zruší. Země se momentálně nejvíce soustředí na omezení cestování do Izraele a z Izraele, kdy povinně vyžaduje testování a karantény – nadále pak platí velmi přísná omezení pro vstup neizraelských občanů.
To proto, že i když je dnes mezidenní nárůst případů nízký, pořád stále hrozí vzhledem k potenciálnímu nebezpečí, že by se do země dostala nějaká z aktuálně se šířících nebezpečných variant, které by očkování nemuselo pokrývat. Pro tamní úřady je důležité stále velmi přísně sledovat hranice, vyžadovat potvrzení o negativním testu a karanténu, a to i v lokalitách, kde nálož viru slábne.
Covid pas hodnotí jako velmi úspěšný a užitečný projekt, který pomohl přesvědčit věkovou skupinu od 16 do 40 let, aby se nechala očkovat. S tím však souvisel i druhý, etický a právní pohled na věc: očkování je dobrovolné, ale ti, kteří se vakcinovat nechtějí, považovali covidové pasy za diskriminační. I přesto však každodenní základní služby jako supermarkety nebo veřejná doprava zůstávaly po celou dobu otevřené.
Stádní imunita? Může už být, a nemusí
Izraelské ministerstvo zdravotnictví zatím nevydalo oficiální stanovisko k tomu, jestli země již došla ke kýžené stádní imunitě. Jak jsme uvedli na začátku článku, lékaři se domnívají, že země svého cíle dosáhla.
Stádovou imunitu definuje jako „situaci, kdy se lidé chovají normálně a nepřenášejí si navzájem patogen“. Teprve však po definitivním sundání roušek se uvidí, zda lidstvo nad virem vyhrálo a je doopravdy neschopný přenosu z jednoho člověka na druhého.
„Není to tak, že naočkujete o jednoho člověka navíc a najednou máte stádní imunitu. Může to být postupné. Jsem velmi hrdý na to, že Izrael posloužil jako vzorová země, a nyní sklízíme plody opravdu skvělé očkovací kampaně,“ uvedl pro list Times of Israel Nadav Davidovitch, izraelský profesor Ben Gurionovy univerzity.
I přes tyto pozitivní zprávy je však stále nutná opatrnost. Epidemie totiž neskončila. Izraelské zdravotnictví se zabývá tzv. „dlouhým covidem“, tedy následky onemocnění na uzdravené pacienty.
Tým vědců z Feinbergovy lékařské fakulty Severozápadní univerzity odhalil neurologické potíže u lidí, kteří se léčili doma. Projevují se u nich nejrůznější neurologické problémy. Právě na tyto případy se budou moci zdravotníci zaměřit – když už je netrápí otročina každodenních a dlouhých směn.
O vlivu očkování se už na prvních datech můžeme přesvědčit ale i v Česku. Jak na svém grafu ukázal datově analytický portál Visualito, snížení výskytu pozitivních v proočkované kategorii 45–60 let je rovno právě rychlosti této skupiny.
Rychlost ústupu pozitivních ve skupině 45-60 let odpovídá rychlosti očkování první dávkou se zpožděním 3 týdny pic.twitter.com/Inx7NEe7Pr
— Visualito (@Visualit0) June 5, 2021