Izrael jako okupační mocnost nemá právo na sebeobranu, tvrdí stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Něbenzja během 10. mimořádného zasedání. Cituje ho ruská agentura RIA Novosti. Něbenzja se odvolává na závěry Mezinárodního soudního dvora OSN z roku 2004.
Podle něj jediné, co mohou Spojené státy a jejich spojenci dělat, je „mluvit o údajném právu Izraele na sebeobranu, ačkoli jako okupační mocnost takové právo nemá, jak potvrdil poradní závěr Mezinárodního soudního dvora z roku 2004“.
Takové chování Spojených států a jejich satelitů, které „v jiných situacích vyzývají ,k dodržování humanitárního práva, zřizují vyšetřovací komise, uvalují sankce na ty, kdo ve skutečnosti používají sílu jen jako poslední možnost k zastavení dlouholetého násilí‘,“ označil ruský zástupce za pokrytectví.
„A dnes, když vidí strašlivou zkázu v Gaze, mnohonásobně větší než vše, co v jiných regionálních souvislostech zlostně kritizují, údery na civilní objekty včetně nemocnic, smrt tisíců dětí, jako by měli vodu v ústech,“ řekl Něbenzja.
Současně pronesl, že Rusko uznává právo Izraele na zajištění své bezpečnosti. „Ta může být plně zaručena pouze v případě spravedlivého řešení palestinského problému na základě známých rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Nepopíráme právo Izraele na boj proti teroru. Ale bojovat proti teroristům, ne proti civilistům.“
Vztahy mezi Izraelem a Ruskem byly dlouho poměrně těsné a Izrael se ani nepřipojil k podpoře Ukrajiny dodávkami zbraní a sankcemi proti Rusku. Návštěvy delegací Hamásu v Moskvě, výroky proti nynějšímu postupu Izraele v Gaze a nakonec i počínání pogromistického davu v Dagestánu, který „hledal Židy“, budí u některých izraelských představitelů otázky, co vlastně Izrael za svou loajalitu od Ruska nakonec dostal.