Počet nakažených v Izraeli se přes léto tamní vládě vymkl z rukou a začal rapidně růst. Každým dnem přesahuje několik tisíc pozitivních případů denně. Země se proto rozhodla k radikálnímu kroku. Už podruhé zavede zákaz vycházení dál než 500 metrů od bydliště a uzavření všech obchodů s výjimkou těch nejnutnějších.
V pátek ve 14 hodin, v předvečer židovského Nového roku roš ha-šana, se pro všechny občany uzavře celý Izrael. V zemi až do 11. října zavřou školy, obchodní centra (ne však obchody s potravinami a léky), restaurace i hotely. Největším omezením bude zákaz vycházení na více než 500 metrů od domova.
Po dvou týdnech od zahájení tohoto speciálního režimu se sejde vláda v čele s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu a vyhodnotí vliv lockdownu na počet případů koronaviru. Pak se rozhodne co dál.
Nákaza je v zemi s 42 tisíci aktuálně nakaženými (z toho přes pět set ve vážném stavu) a každodenním nárůstem o 3,5–4 tisíc při počtu obyvatel 8,6 milionu velkým problémem. Má třikrát více aktuálních případů než v Česku, ale také třikrát více testuje.
Izrael už podobný lockdown zažil na jaře. Zavedla ho premiérovu „nouzová“ koaliční vláda, sestavená, aby řešila koronavirovou krizi. V březnu byli Izraelci nuceni omezit svůj pohyb na vzdálenost pouhých 100 metrů od svých domovů.
Omezení budou tentokrát delší, ale méně razantní – nyní vláda rozšířila možnost vycházek na 500 metrů. Do zaměstnání by se měli místní mít možnost dostat, ministerstvo zdravotnictví ještě konkrétní detaily dolaďuje a představí je během několika dní.
Lockdown spadá i na největší židovský svátek jom kipur. Počet lidí, kteří se mohou scházet na modlitbách v synagogách, se řídí složitými pravidly a závisí na míře rozšířenosti nákazy v dané oblasti. Cestování mimo město za příbuznými bude velmi pravděpodobně zakázáno.
Nejdříve oslavy z brzkého poražení koronaviru, pak obří problémy
V květnu po otevření ekonomiky totiž sice slavili (jako jedna z mála zemí zareagovali na koronavirus kvapně), ale pak začaly počty nakažených prudce narůstat. Vládní kroky hodnotí negativně. Podle nich je vláda neschopná, vydává rozporuplné pokyny a dostatečně nepodpořila ty, kteří v krizi nejvíce utrpěli.
Od června se proto v Jeruzalémě a Tel Avivu schází lidé na demonstracích, na kterých vyzývají premiéra Netanjaha, aby rezignoval.
V poškozené důvěře mu nepomáhá ani fakt, že čelí obžalobě z korupce a podvodů. Není vyloučeno, že další demonstrace v zemi hrozí i následující dny. Při ještě větším šíření koronaviru ale hrozí kolabování nemocnic. „Situace je zde naprosto chaotická,“ vysvětluje svou pravidelnou účast pro týdeník Time jedna z demonstrantek. Místní prostě chtějí dát za každou cenu vládě najevo, že selhává.