Izraelská armáda v neděli oznámila, že v podzemí nemocnice Šífa v Pásmu Gazy nalezla tunel dlouhý 55 metrů, o kterém se domnívá, že ho využívalo radikální hnutí Hamás. Podle ní to dokazuje tvrzení izraelských tajných služeb, že Hamás měl pod nemocnicí své vojenské zázemí, píše server The Times of Israel (ToI). Palestinské hnutí to dlouhodobě odmítá. Izraelští vojáci tunel nalezli při prohledávání nemocnice. Podle sdělení armády se „tunel nalézá zhruba deset metrů pod povrchem“ a na jeho konci jsou obrněné dveře.
„Tento druh dveří používá teroristická organizace Hamás, aby zabránila vstupu našich jednotek do svých velitelských stanovišť a podzemních struktur,“ uvedla izraelská armáda. Informace armády není možné nezávisle ověřit.
Tunel je podle vojáků dalším „důkazem nade vše pochybnosti“, že palestinské hnutí Hamás používalo největší nemocnici v Pásmu Gazy pro své vojenské účely. Tím si podle armády vzalo zařízení jako živý štít. Hamás dlouhodobě popírá, že má své vojenské základy v nemocnicích.
Izraelská armáda v neděli večer zveřejnila videa, o kterých tvrdí, že pocházejí z bezpečnostních kamer v nemocnici. Podle izraelských představitelů jsou na snímcích vidět dva lidé, které unesli ozbrojenci hnutí Hamás při útoku ze 7. října. Jedná se o jednoho nepálského a jednoho thajského občana. Jeden z nich je viditelně zraněn a leží na lůžku. „Tyto záznamy dokazují, že teroristická skupina Hamás použila nemocnici Šífa jako teroristické zařízení v samotný den masakru (míněno 7. října),“ uvedla armáda.
Izraelská armáda také večer zveřejnila svou rekonstrukci posledních dnů života devatenáctileté vojačky, jejíž tělo nalezla nedaleko nemocnice Šífa. Na základě zprávy patologa a zjištění tajných služeb se armáda domnívá, že vojačka byla zabita příslušníkem hnutí Hamás přímo v nemocnici. Tam se dostala po úderu izraelské armády na byt, kde ji Hamás držel v zajetí. Podle mluvčího Daniela Hagariha zranění způsobená úderem neohrozila život vojačky. Hamás naopak tvrdí, že žena zemřela právě kvůli útoku armády.
Největší nemocnici v Pásmu Gazy od soboty opustilo několik tisíc pacientů, lékařů i lidí, kteří tam nalézali úkryt. V zařízení zůstávají tři stovky pacientů, které nebylo možné zatím převézt, a několik desítek zdravotníků, píše agentura Reuters. Mise expertů OSN a Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedla v sobotu, že nemocnice nemůže dále fungovat, protože jí chybí voda, jídlo, elektřina i paliva.
Během dne armáda také informovala, že při vojenských zásazích v Pásmu Gazy zemřeli další její vojáci. Celkový počet izraelských vojáků, kteří od 7. října zahynuli v Pásmu Gazy, tak vystoupal na 64.
V neděli zdravotníci začali evakuaci zhruba tří desítek předčasně narozených dětí. Děti byly převezeny na jih Pásma Gazy a v pondělí by se jich měla ujmout egyptská porodnice u hraničního přechodu Rafáh.