Vedení izraelské armády i státu mělo už rok před říjnovým teroristickým útokem k dispozici podrobné informace o plánech teroristů z Hamásu, nepřikládalo jim však důležitost. Některé analýzy byly označeny za přehnané, jiné za příliš ambiciózní pro podobnou organizaci a další byly patrně ignorovány prostě proto, že je dodaly ženy.
Teroristický útok hnutí Hamás zastihl 7. října izraelskou armádu i civilní populaci naprosto nepřipravené. Trvalo několik dní, než se silovým složkám podařilo obnovit plnou kontrolu nad izraelským územím, a teroristé mezitím povraždili na 1200 lidí a stovky dalších odvlekli do zajetí jako rukojmí. Jak se ale postupně ukazuje, izraelští představitelé i tamní armáda měli k dispozici takřka vyčerpávající informace o tom, co se v Pásmu Gazy chystá, a to dokonce včetně 40stránkového dokumentu detailně popisujícího útok na jihoizraelské osady.
Česká expertka na dění v židovském státě Irena Kalhousová shrnula na sociální síti dostupné informace, které vyšly najevo ještě před plánovaným útokem. „Izraelská i světová média přichází se stále detailnějšími informacemi o tom, co izraelské bezpečnostní služby věděly o připravovaném útoku Hamásu ze 7. 10. Vyplývá z toho, že Izrael o plánovaném útoku věděl skoro do nejmenších detailů, ale špatně informace vyhodnotil,“ píše.
Chybělo jen datum
„Zeď Jericha“. Tak se má jmenovat 40stránkový podrobný plán útoku na Izrael, který měla už rok před teroristickým útokem k dispozici izraelská armáda a který široce koloval mezi jejími důstojníky, napsal americký deník The New York Times. Dokument popisuje podrobný plán akce, včetně toho, že jí bude předcházet masivní raketový útok, zničení sledovacích kamer s využitím dronů a vyřazení vojenských opevnění v okolí Gazy. Popisuje i následnou masivní infiltraci teroristů vyzbrojených automatickými zbraněmi provedenou pěšky, pomocí motocyklů i padáků.
Armáda byla s obsahem dokumentu široce obeznámena, její experti ho však vyhodnotili jako přespříliš ambiciózní pro organizaci významu Hamásu a nikdo z odpovědných, ani izraelský prezident Benjamin Netanjahu, ho nepokládal za realizovatelný.
Hlášení žen ignorovali
Tentýž deník popisuje, že již v červenci, tedy tři měsíce před teroristickým útokem, zkušená analytička z jednotky armádních zpravodajců varovala své nadřízené před tím, že Hamás provádí intenzivní celodenní nacvičování útoků na Izrael, které odpovídají obsahu Zdi Jericha, ale plukovník, který měl její zprávu k dispozici, její obavy odbyl s tím, že se jedná o imaginární scénář.
Na ignorování ze strany svých mužských nadřízených si podle webu Politico stěžují vojačky, které byly pověřeny dlouhodobým sledováním bezpečnostních kamer a senzorů, jež monitorovaly dění v oblasti. „Armádní pozorovatelky – tyto jednotky jsou složené pouze z žen – jejichž úkolem je na monitoru po měsíce sledovat malý úsek území Gazy kousek od hranic a reportovat o čemkoliv, co se vymyká normálu,“ popsala jejich práci Kalhounová.
Některé z nich si měsíc a půl před válkou všimly, že Hamás v jednom z výcvikových táborů postavil v reálném měřítku přesný model izraelské kontrolní pozice s kulometem a začal trénovat likvidaci její obsluhy pomocí dronu. Další pozorovatelka hlásila, že bojovníci Hamásu trénují útok na obrněná vozidla a využívají přitom repliku izraelského tanku Merkava Mark 4, kterou si vytvořili. Varovaly také, že drony Hamásu se s blížícím se útokem stále častěji objevují nedaleko plotu oddělujícího Izrael a Gazu nebo že Hamás kope díry podél hranice a umisťuje do nich výbušniny.
Zpráva působí dojmem, že jejich patrně vesměs mužští nadřízení veškeré podobné informace zlehčovali a ignorovali, a to až do chvíle, kdy se cílem útoku staly pohraniční vojenské základny. „Je to k vzteku. Viděly jsme, co se děje, řekly jsme jim o tom, a nakonec jsme samy byly těmi, kdo byl vražděn,“ řekla jedna z pozorovatelek.
Řada podobných informací a varování zazněla rovněž v dokumentu izraelské zpravodajské služby „Plán Hamásu na masovou invazi“. Autoři informovali o tom, že existuje plán proniknutí desítek elitních jednotek Hamásu Nukhba přes hraniční plot do Izraele, píše web Times of Izrael.
Kromě podrobného popisu útoku na Izrael se v dokumentu nachází také hodnocení, že tato invaze představuje nejvážnější hrozbu, jaké izraelská armáda čelí při obraně své země. Armáda ale nereagovala, a to ani v době těsně před útokem, kdy u hranic Gazy začaly jednotky Hamásu provádět jedno cvičení za druhým.
Varovaly i zahraniční země
Zprávy o tehdy ještě nerealizované teroristické akci měl i Egypt, který často slouží jako prostředník mezi Izraelem a Hamásem, a podle téhož webu informoval Izraelce předem a opakovaně, že Hamás chystá něco velkého. Premiéra Netanjahua pak měl varovat přímo egyptský šéf tajných služeb. „Varovali jsme je, že se blíží výbuch situace, a to velmi brzy, a že to bude velké, ale oni naše varování podcenili,“ uvedli Egypťané krátce po útoku. Premiér Izraele však popřel, že by uvedené varování obdržel.
Je zřejmé, že veškeré popsané informace se v budoucnu stanou součástí vyšetřování, které bude hledat viníky říjnového selhání izraelské obrany. Již v době probíhající války v Izraeli se však rýsují zcela jasné důkazy o tom, že mnozí vrcholní představitelé izraelského státu i armády minimálně o riziku masového teroristického útoku museli vědět.