Izrael pokračoval v leteckých úderech na pásmo Gazy. Zničil podzemní komplexy Hamásu, zasáhl několik velitelských stanovišť a zlikvidoval jednoho z hlavních stavitelů zbraní teroristů Mahmúda Sabiha. Ministr obrany Yoav Gallant navštívil vojáky na hranicích palestinské enklávy a prověřoval připravenost armády na pozemní útok proti Hamásu. Do Gazy začala také v sobotu proudit humanitární pomoc.
Izrael v noci na sobotu pokračoval v útocích na severní části Pásma Gazy a pozice ozbrojenců z Hizballáhu na jihu Libanonu. Podle deníku The Times of Israel ještě během pátku zasáhl několik velitelských center palestinských teroristů a zlikvidoval také podzemní komplexy, přičemž o život přišel významný představitel Hamásu Mahmúd Sabih. Ten vedl jednotku vyvíjející rakety a drony pro zločinecké hnutí a také sdílel své znalosti a zkušenosti s dalšími teroristickými skupinami na Blízkém východě.
Nálety na pozice Hizballáhu byly podle izraelské armády reakcí na protitankovou palbu z Libanonu. Izraelský útok se zaměřil mimo jiné na vojenské stanoviště Hizballáhu a zařízení pro odpalování protitankových raket.
Palestinci reagovali na útoky na své území novou sprškou raket odpálených na civilní cíle v Izraeli. Ty zasáhly město Aškelon, kde poničily obytný dům a také parkoviště. Podle Izraelců způsobily jen materiální škody, nikdo nebyl zraněn. Další rakety zasáhly autobusovou zastávku ve městě Sderot, nedaleko hranic Gazy a několik dalších obcí.
Hamás v pátek také propustil americké občanky Judith a Natalii Raananovy, které se již shledaly se svými blízkými. K vojákům dislokovaným u hranic s Gazou zamířil v pátek večer izraelský ministr obrany Gallant, aby prověřil jejich bojovou připravenost.
Izraelská odveta za masakry Hamásu, které připravily o život na 1400 lidí, si v Gaze vyžádala přes 4000 životů. V úzkém pobřežním pásu, kde na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců, je nyní velmi složitá humanitární situace; i proto, že ho Izrael částečně odřízl od dodávek vody, a zcela od zasílání potravin i elektřiny. Ukončení blokády podmínil propuštěním rukojmí, jichž jsou v Gaze zadržovány patrně stovky.
Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že někteří mrtví Palestinci jsou teď pohřbíváni v masových hrobech. Zhruba 100 neidentifikovaných obětí bylo takto pohřbeno 15. října, protože už nebylo kde těla skladovat.
Do Gazy zamířila pomoc
V sobotu přišly zprávy o tom, že přes hraniční přechod Rafáh z Egypta do Pásma Gazy začaly přejíždět kamiony s humanitární pomocí, které několik dní čekaly na Sinajském poloostrově . „Konvoj s humanitární pomocí, který má dnes vstoupit do země, čítá 20 nákladních aut. Vezou léky, zdravotnický materiál a omezené množství potravin (konzerv),“ uvedla souběžně s tím mediální kancelář Hamásu,“ píše Reuters.
Od rána byly na egyptské straně přechodu připravovány nákladní vozy a na místě byl nachystaný pohraniční personál. Egyptská státní televize poté ukázala několik nákladních automobilů projíždějících obrovskými vraty hraničního přechodu. Na egyptské straně hranice se poslední dva týdny hromadily tuny pomoci a čekaly, až se dostanou k více než dvou milionům obklíčených obyvatel.
Podle dohody Egypta s Izraelem bude v sobotu do Gazy vpuštěno pouze 20 kamionů, všechny dodávky od egyptského Červeného půlměsíce pro palestinskou odnož stejné organizace. Jeden z představitelů OSN uvedl, že dalšímu konvoji bude možná povolen průjezd až v pondělí. Izraelská vláda požadovala, aby před povolením dalších dodávek viděla důkaz, že se dodávek pomoci nezmocnil Hamás nebo je neodklonil.