Rozšíření vojenských operací v Pásmu Gaza, k němuž Izrael přistoupil v pátek večer, je zřejmě postupným začátkem rozsáhlé pozemní invaze. Izraelští vojáci a tanky jsou v Gaze. „Přešli jsme do nové fáze války. Dnes v noci se země v Gaze otřásla. Útočili jsme nad zemí i pod zemí, útočili jsme na teroristy na všech úrovních a všude,“ řekl v sobotu ministr obrany Joav Galant. Jeruzalém také varoval novináře v úzkém pobřežním pásu, kde na území menším než Praha žije 2,3 milionu Palestinců, že není schopen zaručit jejich bezpečnost.
„Naši vojáci a naše tanky jsou uvnitř Pásma Gazy. Střílejí a zasahují,“ řekl NYT mluvčí izraelské armády Nir Dinar. CBS News bližší podrobnosti o vyjádření amerických činitelů nepřinesla. Z oblasti bylo celou noc slyšet a vidět množství výbuchů.
„Tato válka má své fáze a dnes přecházíme k další z nich. Naše síly v současnosti v Pásmu Gazy operují na zemi,“ uvedl pak také i náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi.
Izraelské obranné síly (IDF) pak v sobotu ráno na svém Telegramu uvedly , že přes noc provedly údery na 150 cílů na severe Pásma Gazy. „Během noci zasáhli bojovníci IDF 150 podzemních cílů včetně teroristických tunelů a další podzemní infrastruktury,“ napsala tisková služby a dodala, že o život během tohoto útoku přišlo několik příznivců palestinského hnutí Hamás. IDF také informovali o úmrtí šéfa letectva Hamásu Assema Abu Rakabu, který měl být zodpovědný za protivzdušnou obranu a útoky dronů, a zemřel také námořní velitel Hamásu. Podle izraelského armádního mluvčího Daniela Hagariho tak nyní Izrael bojuje se slabším nepřítelem.
Cílem armády je, jak řekl mluvčí, jednak eliminovat teroristickou skupinu Hamás a také zachránit rukojmí, která Hamás 7. října unesl. Podle jeho slov je v Gaze 229 rukojmích.
Daniel Hagari uvedl, že Izrael postupuje ve fázích této války proti palestinskému hnutí Hamás s tím, že pozemní operace pokračuje. „Pěchota, obrněné, ženijní a dělostřelecké síly se účastní operace, doprovázené silnou (vzdušnou) palbou,“ popsal. Dosud podle něj při této rozšířené pozemní akci nebyl zraněn žádný izraelský voják, přičemž od 7. října ovšem zemřelo v bojích 311 izraelských vojáků, někteří i při pozemních vpádech do Pásma Gazy.
Izraelská armáda útočí především na sever Gazy. Podle palestinských médií se vojáci s bojovníky radikálního palestinského hnutí Hamás střetli v oblasti mezi městem Bajt Hanún na severu pásma a uprchlickým táborem Búrajdž v jeho střední části. Podle několika svědectví izraelská armáda bombardovala také okolí nemocnice Šífa v Gaze a takzvané indonéské nemocnice v Bajt Lahíja na severu pásma. V pátek večer armádní mluvčí řekl, že v nemocnici Šífa má Hamás „velitelská střediska“, což Hamás popřel.
O varování izraelské armády informovala agentura Reuters. Na dotaz její a agentury AFP se těmto organizacím dostalo odpovědi, že izraelská armáda útočí v Gaze na Hamás, který podle ní svá vojenská stanoviště cíleně dává do blízkosti novinářů a civilistů. Navíc není vyloučené, že na oblast nedopadne některá z raket Hamásu. „Za těchto podmínek nemůžeme zaručit bezpečnost vašich zaměstnanců,“ poznamenala izraelská armáda.
Výbor na ochranu novinářů (CPJ) uvedl, že za poslední tři týdny přišlo o život v regionu už 29 žurnalistů, a toto období je tak pro ně nejsmrtelnějším za poslední desítky let. Velká většina – 24 – zabitých novinářů byli Palestinci.
Izrael na Gazu útočí v odvetě za útok Hamásu na jih Izraele ze 7. října, který si vyžádal na 1400 obětí. V Gaze už je podle zdejších úřadů mrtvých přes 7300, navíc je území odříznuté Izraelem od dodávek potravin i vody a od pátku zde z velké části nefunguje ani internet a telekomunikační spojení.
Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus na X napsal, že jeho organizace ztratila kontakt se svými pracovníky v Gaze. „Toto obléhání ve mně vyvolává vážné obavy o jejich bezpečnost a bezprostřední ohrožení zdraví zranitelných pacientů,“ uvedl a vyzval k jejich okamžité ochraně.
Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) informoval o tom, že v Gaze přišlo o život už 53 jeho zaměstnanců, jen za posledních 24 hodin 14. Deborah Brownová z neziskové organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch podle serveru BBC News varovala před tím, že téměř kompletní výpadek telekomunikací v Gaze by mohl sloužit jako zástěrka pro „masová zvěrstva“.