Známé hračkářství Dráčik stále nepřestalo se zveřejňováním kontroverzních příspěvků přímo na svých webových stránkách. Kromě nabídky zboží pro děti se na nich dlouhodobě objevují nenávistné komentáře na adresu LGBT komunity, proruské názory nebo dezinformace, které podle médií šíří přímo majitel Dušan Víglaský. V minulém týdnu na stránkách internetového obchodu přibyl text s názvem Izraelská genocida v Gaze a Evropa v plamenech. Návštěvníci webu se tak mohou dočíst například to, že si Izraelci sami povraždili vlastní obyvatele. Dráčik je největším prodejcem hraček na území České republiky a Slovenska. V Česku provozuje slovenská firma téměř osm desítek prodejen.
Víglaský ve svém nejnovějším příspěvku, který se objevil přímo na hlavní stránce internetového obchodu se zbožím pro děti, hodnotí současnou situaci na Blízkém východě. „Hamás i Mosad je řízen stejnými lidmi čili mluvit o teroristickém útoku, který byl nečekaný, je pohádka pro hlupáky. Nemluvě o tom, že Izrael má v Hamásu stovky vlastních lidí. Pokud by armáda a bezpečnostní síly chtěly, tak by takovou záležitost hravě zneškodnily,“ píše se na stránce známého hračkářství.
„Záměrem však bylo vytvořit záminku k tomu, co se v Gaze právě odehrává. Takže si povraždili své obyvatele. Nemají vlastní izraelské lidi za nic stejně jako Palestince, jediné, na co jsou jim dobří, je použít je pro totální válku s muslimy. Izraelci mají, myslím, 85% proočkovanost třemi dávkami té otravy,“ pokračuje v šíření nesmyslů majitel hračkářství Dráčik.
Na novináře, kteří na šíření konspirací a lží na webových stránkách hračkářství upozornili, neváhá slovenský podnikatel Víglaský zaútočit. „Stalo se zvyklostí, že v českém, jako mainstreamovém mediálním prostoru, jsou označovány články od různých autorů jako dezinformační nebo konspirační. Někdo napíše článek, ve kterém uvede 1000 faktů a názorů, a poté nějaký novinář ‚bezmozkovec‘ označí tento článek za dezinformační nebo konspirační, aniž by uvedl byť jen jeden argument nebo důkaz o tom, která informace v článku je nepřesná, zkreslující nebo lživá,“ vzkázal majitel hračkářství. Kde se ve snůšce lží a nesmyslů objevují zmiňovaná fakta, jasné není.
„Samozřejmě že nic nezpochybní, protože ani nemají co. Rozumný člověk umí posoudit, s čím v článku souhlasí nebo na co má jiný názor. Také se určité informace mohou ukázat jako pravdivé až postupem času, kdy pravda vyjde navenek,“ pokračuje dezinformátor Víglaský. Podle něj se novináři dopouštějí trestného činu pomluvy.
Tahle země vám nepatří
A není to rozhodně poprvé, co se na stránkách podobné příspěvky objevují. Jak jsme již v minulosti informovali, kontroverzní vyjádření majitele se na české verzi e-shopu známého hračkářství začala objevovat loni v říjnu, slovenským zákazníkům pak kontroverzní obsah servíruje už delší dobu.
Po začátku invaze na Ukrajinu se Víglaský na webových stránkách svého hračkářství vyjádřil, že situaci je potřeba řešit mírovou dohodou. Koncem května se pak přidal k proruské výzvě, aby se Ukrajina vzdala. „Slovensko odmítá jakoukoli účast ve válce na Ukrajině. Žádné zbraně, žádné jakože mírové, tedy vojenské síly. Nechceme prodlužovat utrpení lidí žijících na Ukrajině. Tímto si přímo řekneme o válku na našem území. Ti, kteří to plánují, dobře vědí, o čem píšu. Tahle země vám nepatří,“ strašil vojenským konfliktem na Slovensku.
V jednom z dřívějších příspěvků pak označil onemocnění covid-19 za podvod. „Lidé, kteří vám 2 roky vymývali mozek koronou, úplně ti samí vám nyní budou řezat uši s něčím jiným. Lecčím. Něco si najdou, aby mohli lidi šikanovat. O koroně už ani nepípnou. Vagóny lží, špíny a teď, když se ví, že to byl z drtivé většiny podvod, je hrobové ticho. Způsob léčení zvláštní, vyšlechtěné nemoci a opatření exponenciálně znásobily její dopad a farmaceutické jedy dorazily společnost,“ napsal majitel na webové stránce se zbožím pro děti.
Letos na jaře si rodiče i děti mohli na webu hračkářství přečíst příspěvek, který bojuje za zachování hotovosti. „Za digitální peníze, digitální chléb. Nevážení finančníci, paraziti, spekulanti a jiné Šváby,“ začínal jeden ze starších příspěvků.
„Chcete digitální peníze? Dobře, ale pak si vytvořte také digitální chléb. Snad si nemyslíte, že vám někdo dá reálnou hodnotu za vaše nuly v počítači. A pak se můžete s prázdným žaludkem dívat na vaše digitální displeje a naprázdno polykat váš digitální chléb,“ objevilo se na e-shopu hračkářství Dráčik, kde se dá běžně platit platební kartou.
Stejnému tématu se věnoval také příspěvek s titulkem „Bankéři!!! Berete lidem střechu? Vezmou vám banky“. V něm majitel hračkářství posílal bankéře do vězení. „Tím, že jste půjčovali nekryté, a dokonce neexistující peníze, jste se dopustili trestného činu podvodu a žádné úroky, nebo dokonce zvýšené úroky vám nepatří. Nemáte právo lidem zvyšovat úroky a splátky. Jediné, co vám patří, je kriminál,“ mohli se letos v dubnu dočíst zákazníci známého obchodu.
Kritiky poslal nakupovat jinam
Majitel hračkářství Dušan Víglaský na konto nesouhlasných komentářů potenciálních zákazníků již dříve doporučil, ať jdou tedy jinam. „Doporučujeme ctěným zákazníkům, aby navštěvovali jen ty stránky, zboží a texty, které v nich nevyvolávají nepříjemné pocity. Přesně tak, jak to dělají malé děti. Pokud má dítě zájem jen o panenku, nebude si přeci prohlížet autíčka, a naopak. Takže pokud se dítěti něco nelíbí nebo něčemu nerozumí, tak se tím jednoduše nezabývá,“ vzkázal loni na webu.
Víglaský má ovšem i své příznivce. Na facebookové stránce slovenského motorkářského sdružení Brat za brata, které dlouhodobě šíří proruské názory, se minulý rok v listopadu objevilo video, kde mu skupina asi padesáti lidí před jednou z prodejen Dráčik vyjadřuje podporu.
Na facebookové stránce sdružení Brat za brata se pak objevují také projevy Vladimira Putina, stejně jako fotografie s ruskou a sovětskou vlajkou. U žádného příspěvku nechybí odkaz na e-shop s propagačním zbožím organizace. Sdružení se na svých stránkách prezentuje jako apolitické, ale na jejich největší loňské akci byl podle slovenského deníku i ruský velvyslanec. Jednalo se o motorkářskou jízdu, která začala v Bělorusku, pokračovala přes Moskvu a skončila na Slovensku.
Příspěvky se dostaly až k policii
Obsahem, který Víglaský zveřejňuje na české verzi internetových stránek svého hračkářství, se začala zabývat také policie. „Přijali jsme oznámení o tom, že na webových stránkách hračkářství Dráčik byly vyvěšeny nějaké informace, a skutečně se jím zabýváme,“ řekl loni na podzim deníku FORUM 24 mluvčí policejního prezídia Ondřej Moravčík.
Zda byla předmětem zájmu společnost Dráčik, nebo konkrétně její majitel Dušan Víglaský, ovšem nesdělil. „Zákon nám neumožňuje říct ke konkrétním osobám více. V obecné podobě to potvrdit můžeme,“ dodal tehdy mluvčí.
Po prověření několika oznámení se však policisté celou věcí dále nezabývali. Podle nich se totiž nejedná o trestný čin. „Policisté nedošli k závěru, že by se jednalo o trestný čin,“ řekl letos na jaře deníku FORUM 24 mluvčí policejního prezídia Jakub Vinčálek.