Náčelník generálního štábu izraelských obranných sil Herci Halevi připustil, že izraelská armáda selhala při ochraně občanů před teroristy z palestinského Hamásu. Někteří svědci hovořili například o tom, že se izraelští bojovníci organizovali přes sociální sítě a do napadených osad dorazili dříve než vojáci. Jinde zase osadníci vzali zbraně do vlastních rukou a čelili přesile útočníků svépomocí. Vyšetřování izraelské armádní blamáže podle Haleviho přijde. Ale až po válce.
Izraelské armádě se nepodařilo ochránit občany před ozbrojenci palestinského Hamásu, připustil ve čtvrtek náčelník generálního štábu izraelských obranných sil Herci Halevi v prvním veřejném projevu od sobotního útoku palestinských ozbrojenců z Pásma Gazy na jižní Izrael. „Izraelské obranné síly zodpovídají za bezpečnost této země a jejích občanů a v sobotu ráno v oblasti kolem Pásma Gazy jsme to nezvládli. Poučíme se, budeme to vyšetřovat, ale teď je čas na válku,“ citoval Haleviho zpravodajský web The Times of Israel (TOI).
Příčiny a důsledky selhání izraelských ozbrojených sil hledali také tvůrci podcastu Kecy a politika, kteří si do něj pozvali Čechoizraelce Davida Shorfa. Bývalý zástupce šéfredaktora Lidových novin má za sebou službu v izraelské armádě a situaci v ní popsal takříkajíc z první ruky.
Podle něj se Izrael stal do jisté míry obětí svého úspěchu a také politických rozhodnutí svého premiéra Benjamina Netanjahua, který usiloval o rozdělení palestinských představitelů, což mu u izraelské veřejnosti procházelo díky iluzi, že bezpečnostní situace v Izraeli je nadále pevně v rukou armády. Ta ale nebyla v odpovídající kondici, stejně jako bezpečnostní opatření v zemi samotné.
V situaci bezprostředně po napadení se ukázalo, že Hamásu neměl kdo vzdorovat, což místní podle jeho informací řešili například tak, že se zkoordinovali pomocí sociálních sítí a vyrazili bránit napadené osady na vlastní pěst, bez ohledu na armádu, která na místo mnohdy dorazila až po nich.
Jiným specifickým případem byl kibuc Nir-Am, jehož obranu řídila 25letá Inbal Rabin-Libermanová. Ta měla za sebou povinnou vojenskou službu a tuto funkci vykonávala jako první žena v historii kibucu. Jak popsaly četné zdroje, v sobotu, když teroristé začali masakrovat osady nedaleko hranice Gazy, zaregistrovala neobvyklé zvuky. Nepodcenila možné nebezpečí a evakuovala ženy a děti do bezpečných místností, zatímco rychle rozdala zbraně mezi 12 obyvatel vesnice, kteří tvořili tzv. „skupinu rychlé reakce“. Běhala mezi domy, organizovala muže do přepadových skupinek po celém obvodu vesnice a vytvářela plán pro její obranu. Během následujících tří hodin obránci zadržovali útoky palestinských teroristů. Když do vesnice konečně dorazila armáda, našla na místě 25 mrtvých útočníků.
Selhání armády, které trvalo mnoho hodin, než mohla zasáhnout proti teroristům, se nyní obrátilo do tvrdé reakce Izraelců proti Hamásu, potažmo celé Gaze, kde se teroristé skrývají a kde se zřejmě také nacházejí stovky rukojmí, které odvlekli.
Halevi podle listu Haarec poznamenal, že vládci Gazy budou čelit tvrdým důsledkům a jejich vláda bude zlikvidována. „Ti, kteří tam zůstanou, by měli vědět, že takové akce se proti Izraeli nepodnikají. Bude to trvat a vyžaduje to trpělivost,“ uvedl a dodal, že vůdce Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár je „mrtvý muž“, stejně jako všichni jeho kolegové. „Zabíjíme mnoho teroristů, mnoho velitelů, ničíme teroristickou infrastrukturu,“ uvedl Halevi. „Gaza už nikdy nebude vypadat stejně,“ dodal.