Izraelské tanky v úterý vjely do centra města Rafáh na jihu Pásma Gazy, informuje agentura Reuters s odkazem na svědky z místa. Izraelská armáda se k tomu zatím nevyjádřila, podle Reuters vydá prohlášení k situaci v oblasti později. Podle izraelských zdrojů armáda zatím kontroluje asi 30-40 procent města.
Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v Rafáhu před třemi týdny navzdory tomu, že ji od toho odrazovala řada zemí včetně Spojených států kvůli velkému počtu civilistů v této oblasti. Armáda dosud tvrdila, že nejde o rozsáhlou akci, ale o „omezenou“ operaci. Podle Jerusalem Post Izraelci kontrolují méně než 40 procent města a asi 70 procent Rafáhu bylo evakuováno.
Do Rafáhu a jeho okolí utekl před masivním izraelským bombardováním a pozemními boji od loňského října, kdy začala válka v Gaze, přes milion Palestinců. Den před zahájením operace v Rafáhu izraelská armáda vyzvala civilisty ve východní části této oblasti, aby se evakuovali k pobřeží. Postupně evakuační výzvy rozšiřovala na další části Rafáhu. Dnes oznámil Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), že oblast opustil zhruba milion Palestinců.
Izraelská armáda posílá Palestince do oblasti u pobřeží, kterou označuje za „bezpečnou humanitární zónu“. Podle humanitárních organizací ale ani tam není bezpečno, oblast navíc nemá téměř žádnou infrastrukturu a Palestinci, z nichž většina se od října přemisťovala už několikrát, tam přežívají ve stanech v katastrofálních humanitárních podmínkách.
Izrael oblast Rafáhu už dříve během této války, kterou začalo teroristickým útokem na Izrael hnutí Hamás, ostřeloval. V noci ze 6. na 7. května tam zahájil pozemní operaci, kterou vláda označila za „omezenou“. Mezi prvními kroky obsadila izraelská armáda i přechod Rafáh na hranici s Egyptem, jímž se do Gazy dostávalo nejvíce humanitární pomoci. Přechod je od té doby uzavřen, Egypt po jeho obsazení izraelskou armádou odmítl spolupracovat s Izraelem na jeho fungování. V pondělí u přechodu zřejmě při střetu mezi izraelskou a egyptskou armádou zemřel egyptský voják.
Izraelská vláda akci v Rafáhu zdůvodnila před třemi týdny tím, že se tam skrývají poslední větší jednotky Hamásu a že bez operace v této oblasti nelze Hamás porazit. Začátkem tohoto měsíce se ale také znovu rozhořely boje i na severu a v centrální části Pásma Gazy v oblastech, o nichž armáda dříve tvrdila, že je má už z větší části pod kontrolou.
Před izraelskou vojenskou ofenzivou ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy za poslední tři týdny uprchl už zhruba milion Palestinců, oznámil zároveň Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). V dřívější bilanci úřad uváděl, že z města odešlo asi 800.000 lidí. Úřad upozornil, že pro evakuované lidi už není nikde bezpečno, jsou vystaveni bombardování, nedostatku potravin a vody a nevhodným životním podmínkám. Zajišťování humanitární pomoci a ochrany je už takřka nemožné, dodala tato agentura OSN na síti X.
Do Rafáhu, který se rozkládá na jihu Pásmy Gazy při hranicích s Egyptem, za sedm měsíců války Izraele proti palestinskému hnutí Hamás uprchl před boji v jiných částech této pobřežní enklávy více než milion Palestinců. Izraelská armáda 6. května vyzvala asi 150.000 civilistů ve východní části města k odchodu do „rozšířené humanitární zóny“ vzdálené asi 20 kilometrů, než zde zahájila podle svých slov „omezenou“ pozemní operaci s cílem zničit zbývající prapory a infrastrukturu Hamásu. Podle svědků agentury Reuters se ovšem izraelské tanky dnes pohybovaly až v centru města. Armáda už před týdnem uvedla, že z celého Rafáhu se od zahájení akce evakuovalo přibližně 950.000 lidí.
Samotní Palestinci si podle agentury Reuters stěžují, že jsou vystaveni izraelským útokům, kamkoli se pohnou, a že v posledních měsících opakovaně prchají v rámci tohoto izolovaného území z místa na místo. Při posledním vážném incidentu v neděli večer izraelské vzdušné údery proti členům Hamásu v uprchlickém táboře v západní části Rafáhu, dříve označené za humanitární zónu, zřejmě způsobily rozsáhlý požár ve stanovém městě, který připravil o život 45 lidí a dalších asi 250 zranil. Událost, kterou izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil za „tragickou nehodu“ a která se dosud vyšetřuje, vyvolala pobouřené reakce humanitárních organizací a vlnu mezinárodní kritiky.
Izrael pokračuje ve vojenských operacích v Rafáhu navzdory pátečnímu rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora v Haagu, který mu nařídil zastavit v této oblasti vojenskou ofenzivu. Izraelská vláda nicméně tvrdí, že Rafáh je poslední baštou Hamásu v Pásmu Gazy, bez jeho dobytí nemůže válku vyhrát a „žádná síla na světě“ v tom nemůže Izraeli zabránit.
Izrael zahájil bombardování a koncem října také pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy po teroristickém útoku vedeném Hamásem na pohraniční obce 7. října, při kterém radikálové zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a zajali přes 250 rukojmích. Podle palestinských úřadů ovládaných Hamásem od té doby přišlo o život v důsledku vzdušných úderů i pozemních bojů přes 36.000 Palestinců. Údaje nerozlišují mezi zabitými civilisty a bojovníky, jichž izraelská armáda podle posledního Netanjahuova vyjádření zabila kolem 14.000. Válka také v Pásmu Gazy způsobila humanitární krizi a stovky tisíc lidí se podle úřadů OSN ocitly na pokraji hladomoru.